BENZİNLOG
28
haziran
2019
Yakıt
Araç Bakım
Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Devir tasarruf devri! Aracımızın maliyetlerinden belki de en büyük kısmını oluşturan yakıt tüketimi sürücüleri "yakıt tasarrufu nasıl yapılır?" diye sormaya mecbur bırakıyor diyebiliriz. En az yakıt ile en uzun mesafeyi gidebilmek zannedildiği kadar zor değil. Bazı püf noktalara dikkat ederek aracınızda yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. 

Araba mı az yakar yoksa şoför mü az yaktırır? Araçlarda yakıt tasarrufu yapmak için nelere dikkat edilmelidir? Bu soruların cevaplarını en anlaşılır haliyle açıklamaya çalıştık. Öncelikle bilinmelidir ki sürüş stiliniz aracınızda yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacak en önemli unsurdur. Bu durumda az yakan araba yoktur aracına az yaktıran sürücü vardır diyebiliriz.Trafiğe uygun araç kullanan, kurallara uyan, dikkatli ve aracının bakımını takip eden bir sürücü olduğunuzda aracınızda yakıt tasarrufu yapmak çok da zor değil. 

Yakıt tasarrufu nasıl yapılır

1- Aracınızın bakımını zamanında yaptırın.
Hava filtresinin tıkalı olması, yağ değişiminin yapılmaması, düşük lastik hava basıncı aracınızda fazla yakıt tüketimine sebep olur. Yakıt tasarrufu yapmak için hava filtrelerinizin temiz olması, yağ değişimlerinin zamanında yapılması ve lastik hava basıncının uygun olması gerekir. Lastiklerinizin hava şartlarına uygun olup olmadığı da yakıt tasarrufu konusunda önemli bir diğer husus. 

2- Kurallara uyan dikkatli ve sakin bir sürücü olmaya özen gösterin.
Aracınızın hareket halinden park haline kadar geçen süreçte sürücü olarak size düşen önemli görevler vardır. Bunları yerine getirdiğinizde hem güvenli bir sürüş hem de yakıt tasarrufu kaçınılmaz olacaktır. Aracınızı uygun devirlerde kullanın, ani kalkış ve duruşlardan kaçının, aracınızı trafiğin akışına göre kullanın, öndeki araç ile takip mesafesini koruyun, aracınızda gereksiz yük taşımayın, çok ihtiyaç olmadıkça klimanızı kullanmayın, açık cam aracın aerodinamiğini etkilediğinden yakıt tüketimini de artıracaktır. Bu yüzden özellikle uzun yolda ve yüksek hızlarda camınızı açık bırakmayın. 

3- BenzinLitre Kullanın
Yakıt tasarrufu yapmak için BenzinLitre uygulaması üzerinden uygun fiyatlı istasyonları seçebilirsiniz. Depo dolumunda 50TL'ye kadar tasarruf yapabilirsiniz.

Hem güvenli bir sürüş deneyimi yaşamak hem de bu deneyimi yaşarken bütçenizi yormadan, yakıt tasarrufu nasıl yapılır diye düşünmeden basit gibi görünen önemli püf noktalara dikkat ederek aracınızda yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. 

Benzinlitre güvenli ve tasarruflu sürüşler diler!

Tüm içerikler okundu!

Next page