BENZİNLOG
12
eylül
2021
Yakıt
Otomobil
Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

Ülkemizde akaryakıt fiyatları hayli yüksek. Bu nedenle sürücüler artık ekonomik sürüş konusuna ilgi göstermeye başladı. Peki araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılır? Gelin birlikte inceleyelim!

Otomobillerde yaygın olarak 2 yakıt türü kullanılıyor; benzin ve dizel. Benzin ve dizel arasındaki farka gelmeden önce genel olarak her iki yakıt türünde de nasıl tasarruf yapabileceğinizi anlatmak istiyoruz. Bu bölümde 5 önerimiz olacak. Hadi başlayalım!

1- Gaza Basma Oranı: Gaza ne kadar az kuvvet uygularsak aracımız o kadar az yakıt tüketir. Araç kalkarken olabildiğince az gaza basarak kaldırırsak yakıt tasarrufu için güzel bir başlangıç yapmış oluruz. Bu başlangıcı devam ettirmek istersek aracın hızının yavaş artmasına aldırmadan gaza yine az bir oranda kuvvet uygulamayız. Bu sayede güzel bir tasarruf yapmış oluruz.

2- Gazı Bırakma: Aşağı yönlü eğimi olan bir yoldaysanız bu maddeyi kesinlikle uygulamalısınız. Eğimi aşağı doğru olan bir yolda gazı bırakarak müthiş bir tasarruf yapmış olursunuz. Ancak burada önemli olan bir nokta var; araç boşta değil viteste olmalıdır. Eğer boşta olursa bir miktar yakıt harcamaya devam eder. Ancak viteste giderse kendi momentumu ile hiç yakıt yakmadan hatta yakıt ortalamasını hızla düşürerek güzel bir tasarruf sağlar. 

3- Dengeli Sürüş: Dengeli bir sürüş dengeli bir yakıt tasarrufu sağlar. Özellikle uzun yolda. Dengeli sürüş; belirli hız aralıklarında yola devam etmek, fazla durmamak, fazla fren kullanmadan yapılan sürüştür. Bu sayede araç kendi momentumundan da faydalanıp yakıt tüketimini oldukça azaltacaktır. 

4- 2000-2500 Devir Arası Vites Değişimi: Devir saatine göre vites değiştirmek en önemli etkendir. Bu maddeyi üçe ayıracağız. İlk olarak rampa aşağı yol için konuşacağız. Rampa aşağı yolda yakıt tüketimi 0 olarak hızlanmak mümkün. Devir saati 2000 devire yaklaştığında bir üst vitese geçiş yapabiliriz. Bu sayede hem araç hızlanacak hem de yakıt harcamamış olacağız. İkinci olarak düz yolda vites değişimi. Düz yolda araçlar genelde 1500-2500 devir bandı arasında zorlanmadan gidebilirler. Bu da hayli tasarruflu bir sürüş olur. Düz yolda maksimum 2500 devirde vites yükselterek yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Son olarak rampa yukarı yollar için konuşacağız. Bu tür yollarda araçlar çekişte zorlanamasın diye 3000 devir bandında ilerlerler. Bu nedenle yakıt sarfiyatı biraz fazla olur. Burada yapabileceğiniz en iyi şey aracın yarım gaz ile çekebileceği deviri bulmaktır. 2000 devirde ama tam gitmek yerine 3000 devirde yarım gaz gitmek yakıt açısından daha avantajlı olacaktır.  

5- Anlık Yakıt Tüketim Bilgisine Bakmak: Artık neredeyse her araçta bulunan anlık tüketim bilgisi ekranından yakıt tüketiminizi görebilirsiniz. Bu sayede hedeflediğiniz tüketimin altında tutmak için çabalayacaksınız. Bu da yine oldukça katkı sunacak.

Benzinli Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

Benzinli araçlar daha fazla devir çevirebildiği için daha fazla yakıt tüketimi yaparlar. Evet bu doğrudur ancak yine güzel bir kullanımla tam tersi olarak yani az yakıt tüketimiyle gitmek sizin elinizdedir. Benzinli aracınızda yine 2000-2500 devir arasında vites yükseltme, yol türüne göre değişebilir, sakin bir sürüş ve dengeli bir sürüş ile yakıt tüketiminizi hayli aşağılara çekebilirsiniz.

Dizel Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır  

Dizel araçlar yakıtın tamamına yakınını kullanır. Bu sayede daha az yakıt tüketimine sahip olurlar. Bu kullanıma göre değişse de genelde böyledir. Dizel araçlarda sürüşe ve devir bandına dikkat edildiğinde yakıtı çok çok az seviyelere indirmek mümkün olabilir.

Dacia son zamanlarda güzel otomobiller üretmeye başladı. Bunlardan bir tanesi de geçtiğimiz haftalarda tanıttığı Dacia Jogger oldu. Dacia Jogger'ı keşfetmek için Dacia Jogger 2021 yazımıza göz atabilirsiniz!

BenzinLitre keyifli sürüşler diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page