BENZİNLOG
03
temmuz
2021
Otomobil
Aracımın Hangi Segment Olduğunu Nasıl Anlarım?

Aracımın Hangi Segment Olduğunu Nasıl Anlarım?

Otomobiller; hayatımızı kolaylaştıran hayatımızın olmazsa olmazları arasına girmiş keyif ve ulaşım araçları . Nasıl yediğimiz yemeğin bir porsiyonu giydiğimiz kıyafetin beden ölçüsü varsa araçlarında aynı şekilde segment adını verdiğimiz belli kriterlere göre gruplandırılması var. Elbette sürücülerin de akıllarında şu soru beliriyor: Arabam hangi segment

Peki nedir bu belli kriterler ? Aracımın Hangi Segment Olduğunu Nasıl Anlarım

Sırasıyla : Aracımın uzunluğuna , boyutuna , hacim ve fiyatına göre sıralanmaktadır . En çok halk arasında bilinenlere göre biz bunları 9 gruba ayırabiliriz. Sırasıyla segmentler  : A , B , C , D , E , F , SUV , MVP , Hyper Car . Şimdi kısaca bu segmentlerden ülkemizde  en trend olan 4 tanesinden bahsedelim.

A Segmenti

Uzunluğu 370 cm geçmeyen , şehir içi kullanımına uygun '' Mini Car ''  hacim olarak az yer sunan ve bütçeyi yormayan otomobillerdir. 

 Örnek : Hyundai i10


B Segmenti

Küçük aile sınıfı otomobiller olarak bahsedebiliriz. Çekirdek aileler için yetecek yaşam alanına ve bağaj hacmine sahiptirler. Otomotiv sektöründe rekabetçi pazarlardan biri halini gelmiştir . Bazı markaların  B segmentinde pik değerler yakalamış B segmenti araçları vardır .

 Örnek : Ford Fiesta , Renault Clio


C Segmenti

Boyutlarından dolayı hangi araç hangi segment sorusunun en çok karşılaşıldığı segment denilebilir. Orta segment olarakda geçmektedir. Günümüz şartlarında 400 cm 500 cm arasında uzunlukları değişmektedir. Genelde bagaj , konfor , performans bekleyen ailelerin tercihidir.  Örnek : Renault Megane , Volkswagen Golf , Fiat Egea 


Segmenti - SUV

Son zamanlarda markaların yeni model trendi haline gelmiş araçlardır. Yerden belli bir yüksekliği olan ve arazi kabiliyeti olan araçlardır. Günümüz şartlarında SUV ( Sports Utility Vehicle - Sportif Çok Amaçlı Araç - ) artık bir trend haline gelmiş tüm segmentlerde ki araçların aynı platforma kurulu SUV modelleri de piyasaya çıkmaktadır .  Örnek : Jeep Wragler , Range Rover , Ford Kuga

Segment kavramını pekiştirmek adına ülkemizde en çok tercih edilen aile otomobillerinden 2 tanesinin segmentini inceleyelim.


Fluence Hangi Segment ?

Ülkemizde çokça sevilen ve ciddi satış rakamları yakalayan Fluence ; C segmenti orta sınıf bir aile otomobilidir. Özellikle zamanında filoların göz bebeği hızlı reprezantların vazgeçilmezidir  :) 


Fiat Egea Hangi Segmentte ?

Günümüz filolarını ve şirketlerin vaz geçilmezi , torklu performanslı ve az yakan motorlarıyla gönüllerde yer etmiş olan Egea  da C segmenti orta sınıf bir aile otomobilidir. 


Türkiye'de C Segment arabalar oldukça rağbet görmekte. Peki en iyisi hangisi? "En İyi C Segmenti Araba 2021" yazımızı inceleyebilirsiniz.

BenzinLitre Güvenli Sürüşler Diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page