BENZİNLOG
10
eylül
2018
Uzun Yol
Aracım Çekildi Ne Yapmalıyım?

Aracım Çekildi Ne Yapmalıyım?

Girdiğiniz bir toplantıdan veya uğradığınız bir yerden dönerken bir bakıyorsunuz aracınız yok. Anlıyorsunuz ki aracınız çekilmiş. Aracım çekildi ne yapmalıyım? sorusu ilk aklınıza gelen soru. Panik olmanıza gerek yok. İlk yapmanız gereken aracınızın hangi otoparka çekildiğini öğrenmek.Bu konuda "Çekilen Araçlar Nereye Gider?" yazımız size yardımcı olacaktır.

Aracın hangi otoparkta olduğunu öğrendikten sonra ise aracınızı almaya gidebilirsiniz ancak ruhsatın arabanın içinde olduğundan ya da yanınızda olduğundan emin olun. Aracı kim çektirirse, çektirsin aracı ruhsat sahibi kimse o alabilmektedir. Farklı bir kişinin aracı alması için noter tasdikli onay belgesi vermesi ve ilgili kişinin bu aracı alabileceğini belirtmesi gerekmektedir.

Ruhsata ek olarak yanınızda nakit para yoksa kesinlikle bir ATM’ye uğramanızı öneririz çünkü otoparkçılar genelde ödemeleri nakit alıyorlar ve farklı kalemlerde birkaç adet ödeme yapmanız gerekiyor. Öncelikle aracınızı yanlış yere park etmenizden dolayı hatalı park cezası ödemek zorunda kalırsınız. Bu tutar da günümüz itibariyle 108 TL olarak belirlenmiştir. Bunun dışında da çekici ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Bu da 90 TL gibi bir ücrettir. Bunun yanında da aracınız otoparkta durduğu gün boyunca günlük 15 TL gibi bir otopark parası ödersiniz. Yani toplamda 210 ile 220 TL arasında ( illere göre değişen ) miktarda bir ceza ödemek zorunda kalırsınız.

Son olarak da trafik cezanızı ödemeniz gerekiyor. Trafik cezası nereye ödenir?

Ödemeleri vergi dairesine veya online olarak GİB(İnternet vergi dairesinden) motorlu taşıtlar bölümünde kredi kartıyla tek çekim ödeyebilirsiniz. İnternet üzerinden online bağlanacağınız İnternet Vergi Dairesi web sayfası üzerinden motorlu taşıtlar bölümünden kredi kartı ile ödeme kısmına gelmeniz gerekir.  Önünüze gelen ekrana araç bilgilerinizi eksiksiz olarak girdikten sonra “tamam” butonuna basarak ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

220 TL ve giden zamanınız yerine aracınızı park ederken oldukça dikkatli olmalı ve park yasağı bulunan yerlere aracınızı park etmemenizi öneririz. İyi yolculuklar

Tüm içerikler okundu!

Next page