BENZİNLOG
16
mart
2020
motosiklet
Araç Bakım
Otomobil
Araç Su Kaçağı Tespiti

Araç Su Kaçağı Tespiti

Araç su kaçağı  ile karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsunuz ama tespitini yapamıyor musunuz? Bu yazımızda araç su kaçağı tespitinden bahsedeceğiz.

Çoğunlukla 2 tip araç su kaçağı oluşur. Bunlar;

  1. Motorun içinde oluşan gizli su kaçakları
  2. Dış soğutma sisteminde oluşan su kaçakları

Araç su kaçakları bu iki ana başlıkta toplanır. Detaylandırmak gerekirse;

Araçlardaki Su Kaçağı Nerelerde Görünür ve Tespiti Nasıl Yapılır?

  • Hortum Kaçakları

Sıcak su hortumlarındaki / radyatördeki yarılmalar, delikler, çatlaklar soğutma suyunu sızdırır. Su kaçağının tespitini hortumu elinizle sıkıştırarak yapabilirsiniz. Delik olan yerlerden su sızacaktır.

  • Kalorifer Peteği Kaçakları

Kalorifer peteği, HVAC (ısıtma, havalandırma, klima birimi)' nın içinde bulunur. Bu su kaçağının tespitini yapmak zordur, çünkü görebileceğimiz bir yerde değildir. Ancak eğer ki kalorifer peteğinde kaçak varsa, torpidonun altından damlama yapar. Profesyonel destek almakta fayda var. Ama dikkatli olun çoğu usta ilk ihtimal olarak burayı söyler ama araç su kaçağı silindir bloğunda da olabilir.

  • Silindir Bloğundaki Kaçaklar

Motor veya silindir bloğunun çatlaması durumuna silindir bloğundaki çatlaklardan soğutma suyu silindirlere sızar. Son derece önemli olan bu kaçak, piston ve segmanlara zarar verir ve hatta oksijen sensorunu ve katalitik konvertörü de bozabilir.  Bu su kaçağının tespitini basınç testi ile yapabilirsiniz. İhmal etmeniz durumunda masrafınız artar.

  • Manifold Contası Kaçakları

Manifold contası hava sızıntısını engelleyen bir parçadır. Zamanla bu parçada yırtılma, yarılma ve aşınma gibi hasarlar oluşacak ve araç su kaçağına sebep olacaktır. Bu su kaçağının tespitini zaten fark edersiniz. Eğer böyle bir hasar gözlemlediyseniz bu parçayı değiştirmeniz gerekmektedir. 10-25 TL arası bir parça fiyatı + işçilik ücreti ile bu sorunu çözebilirsiniz.

  • Devirdaim Pompası Kaçakları

Devirdaim pompası zedelenmiş, mili aşınmışsa eğer soğutma sıvısını sızdırır. Devirdaim pompası düzenli olarak değiştirilmesi gereken bir parçadır. Çünkü bu parça arızalanırsa motorun bazı kısımlarında ağır hasarlara sebep olabilir. Bu su kaçağının tespiti, devirdaim pompası milinin altında yer alan havalandırma deliğinden su sızdıracaktır.

Araç su kaçağını tespit etseniz bile, tamir konusunda ustaya danışmanızda fayda var. Diğer arızalara kıyasla maliyeti daha düşük olacaktır. 

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler.


Tüm içerikler okundu!

Next page