BENZİNLOG
26
nisan
2019
Araç Bakım
Araç Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç sigortası maddi ve bedeni zararları güvence altına alır. Bu sebeple ehliyetiniz, ruhsatınız kadar önemli. Sigorta poliçeniz aracınızla seyahat ederken daima yanınızda bulunması gereken belgeler arasındadır. 

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur ?

Trafik sigortanız yok ise ceza ödersiniz hatta aracınız sigorta yapılana dek çekilir. Zorunlu trafik sigortanız yoksa muayene randevusuda alamazsınız? Peki, araç sigortası sorgulama nasıl yapılır?

Araç Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

1- Sigorta Şirketleri
Bazı sigorta şirketlerinin sigorta sorgulama sayfaları size sigorta teklifi verme amaçlı çalışır. Plaka, kimlik, ruhsat bilgilerinizi girmeniz halinde size kişisel sigorta teklifi verilir. Satın almanız durumunda Zorunlu trafik sigortası değil, kasko yaptırmış olursunuz. Fakat büyük markalara baktığımızda, formu doldurmanız halinde sigorta şirketleri tarafından yapılan kasko ve trafik sigortası hasar ödemelerinize ulaşabilirsiniz.

2- E-Devlet üzerinden kendi araç sigortası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.
E Devlet Trafik Poliçesi Sorgulama bağlantısına tıklayarak E Devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde sadece “şahsi” aracınızın sigorta poliçelerine ulaşabilir, araç sigortası sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

3- SBM- Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi


Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden dilediğiniz plakanın araç sigortası sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Bakanlık tarafından belirlenen sigortalara ilişkin, poliçe, zeyil, hasar kayıtlarının elektronik ortamda toplandığı bilgi merkezidir. Web sitesinde araç sigortası sorgulama işlemi yapmak istediğinizde Sigortam360 sitesine yönlendirilirsiniz. Bu web sitesine üye olmanız haline 5 TL karşılığında dilediğiniz plakanın araç sigortası sorgulamasına bakabilirsiniz. Sonuç size mail olarak gönderilir. Dilediğiniz zaman link ile tekrar ulaşabilirsiniz. Farklı bir araç sigortası sorgulama işlemi yapmak isterseniz tekrar 5 TL ödemek zorundasınız. SBM üzerinden Araç hasar, değişen parça, trafik ve kasko poliçe bilgileriniz, kaza tespit tutanağı gibi oldukça kapsamlı datalara ulaşırsınız. Üye olmadan da bu işlemi yapmanız mümkün. Fakat üye olursanız önceki araç sigortası sorgulama işlemlerinizi ücretsiz görebilirsiniz.

4- SMS ile Araç Sigortası Sorgulama Yapabilirsiniz.
Araç sahibi iseniz, OTOKONTROL yazıp 5664’ya göndermeniz halinde araç hasar, poliçe, kaza ve mağdur bilgilerine mobil, web ve wap üzerinden ulaşabilirsiniz. SMS ile sigorta sorgulama işlemi 2019 yılı itibariyle tüm operatörler için 7 TL.

5- Çağrı Merkezini Arayabilirsiniz.
11890 Alo Hasar çağrı merkezi üzerinden aracınızın plakasını veya saşi numarasını paylaşmanız halinde zorunlu trafik sigortanızın olup olmadığını, poliçe numaranızı, sigortanızın başlangıç, bitiş ve eğer edildi ise iptal tarihi gibi detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Listelediğimiz 5 kanal üzerinden araç sigorta sorgulaması yapabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz. Araç sigortası sorgulama işlemi sayesinde, trafik sigortası ne zaman bitiyor, yeniden trafik sigortası ne zaman yapılmalı gibi sorularınızın cevabına ulaşabilirsiniz.

BenzinLitre Güvenli Sürüşler diler. 

Tüm içerikler okundu!

Next page