BENZİNLOG
05
temmuz
2020
Otomobil
Araç satışında MTV kim öder?

Araç Satışında MTV Kim Öder?

Araç satışında MTV borcunun sorumlusu, araç sahibi ile aynı kişidir. Aracı aldıktan sonraki ilk MTV döneminde aracın MTV borcunu siz ödersiniz. Örneklerle anlatalım:

Temmuz 2020 vergisi ödenmeyen araç satılır mı?

Temmuz 2020’de araç almayı ya da satmayı düşünenlerin kafasında motorlu taşıtlar vergisi (MTV) konusunda soru işaretleri olabilir. Araç satışında MTV borcunu kim öder? MTV borcu olan aracın satışı yapılır mı? Vergi borcu yapılandırılmış aracın satışı nasıl yapılır? Temmuz ayında araç satıldıysa MTV borcu kim öder? 2. el aracın MTV borcu kim öder? Tüm bu soruların cevapları yazımızda. 

Temmuz ayında satılan aracın MTV borcunu kim öder?

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) araba sahibi olan herkesin Ocak ayında ve Temmuz ayında 2 taksit şeklinde (İsterseniz tek seferde ödeme de yapabilirsiniz.) ödemek zorunda olduğu bir vergidir. MTV mükellefi olmanız halinde bu borçlardan sorumlusunuz demektir. Aracın sahibi kim ise MTV borcunun sorumlusu da aynı kişidir. Aracı aldıktan sonraki ilk MTV döneminde aracın MTV borcunu siz ödersiniz.

Örneğin Temmuz 2020’de (veya Temmuz-Ocak arası bir tarihte) bir araç satın aldığınızı düşünelim. MTV vergisi ödemeleriniz Ocak 2021’de yani 5 ay sonra başlar. Ocak 2020’de (veya Ocak-Temmuz arası bir tarihte) bir araç aldığınızı düşünürsek de Temmuz 2020’de MTV ödemesi yapmanız gerekir.  

MTV borcu olan araç satılabilir mi? 

Hayır, MTV borcu olan araç satılamaz. Aracın satışa çıkabilmesi için Noter’den plakaya ait borcu yoktur belgesi almak zorunludur. Yani aracınızı satmak istiyorsanız plakanıza kayıtlı hiçbir borcun bulunmaması gerekir. Peki MTV dışında plakaya kayıtlı hangi borçlar araç satışına engeldir? 

Araç plakasına ait hangi borçlar araç satışına engeldir? 

Aracınıza ait şu borçların ödenmemiş olması aracınızın satışına engel olur: 

-Vergi borcu (MTV)

-Trafik Para Cezası

-OGS/hgs Geçiş Ücreti Cezası

-Trafik Sigortası

Vergi borcu yapılandırılmış araç satılır mı? 

Vergi borcu (MTV) ödenmeden aracın satışı yapılamaz. Vergi borcu (MTV) yapılandırılmış ya da taksitlendirilmiş olsa da borç tamamen kapatılmadan aracın satışı yapılamaz. 

Temmuz ayında aracını satmak isteyenler için ilk yapılması gereken, aracın Temmuz MTV ikinci taksidini ödemek ve noterden borcu yoktur belgesi almaktır. Aracın tüm borçları kapatıldıktan sonra araç satışa çıkarılabilir.

BenzinLitre ile güvenli sürüşler! 

Tüm içerikler okundu!

Next page