BENZİNLOG
31
ekim
2019
Araç Bakım
BenzinLitre
Trafik Cezaları
Araç Muayenesi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Araç Muayenesi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Araç Muayene Randevu Ücretli mi? Araç Muayene Randevu Nasıl Alınır?


Araç muayenesi yaptırmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk adım araç muayene randevusu almaktır.  Peki araç muayene randevusu nasıl alınır? Araç muayene randevusu almak için tuvturk.com.tr adresinden ‘’Ücretsiz randevu’’ bölümüne tıklayarak ücretsiz olarak plaka ve ruhsat bilgilerinizle randevu alabilirsiniz.

Web sitesinin yanı sıra haftanın 6 günü, 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet veren araç muayene randevu telefonu, 0 850 222 8888 arayıcılığıyla çağrı merkezinden randevu alabilirsiniz. Tüvtürk araç muayene ücreti konusunda sürücüleri uyarıyor. Araç muayene randevusu sadece tuvturk.com.tr internet adresinden ve çağrı merkezinden ücretsiz olarak yapılmakta olup farklı bir siteden veya kurumdan yapılamıyor. Ücret talep eden ve sürücüleri dolandırmaya çalışan kötü niyetli insanlara karşı bilinçli davranmakta fayda var.

Araç Borç Sorgulama

 

Araç muayene randevusu aldıktan sonra aracınızın borç durumunu kontrol etmeniz gerekir. Aracınızın trafik cezası ve OGS kaçak geçiş cezası gibi borçları olup olmadığını kontrol ederek eğer borcunuz varsa ödemeniz gerekir. Borçları bulunan araçların muayene işlemleri başlatılamaz. Bu yüzden araç borç sorgulama çok önemli bir adımdır.

Peki trafik cezası ve OGS kaçak geçiş cezası nasıl sorgulanır? Araç borç sorgulama yaparken aracınıza ait trafik cezalarını öğrenmek için ivd.gib.gov.tr adresinden İnteraktif Vergi Dairesi sitesi üzerinden TC kimlik numaranız ve plakanız ile trafik cezası sorgulamanızı yapabilir ve güvenli bir şekilde ödeme de yapabilirsiniz. OGS kaçak geçiş cezası sorgulama için webihlaltakip.kgm.gov.tr adresinden ‘’Geçiş İhlal Sorgulama’’ bölümüne tıklayarak plakanızı girerek OGS kaçak geçiş cezası alıp almadığınızı görebilirsiniz.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama 


Çevre Kanunu'nun 20'nci maddesi gereğince trafiğe kayıtlı tüm araçların egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırması gerekiyor. Aynı kanun kapsamında egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 1.546 lira, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 3.093 lira idari para cezası uygulanıyor.

Araç muayene sırasında egzoz gazı emisyon ölçümü raporunuz geçerli olmazsa aracınız ‘’Ağır Kusurlu’’ olarak değerlendirilir. Dolayısıyla muayeneden olumlu sonuç alamazsınız. Bu yüzden araç muayenesi öncesi yapılması gerekenler arasında egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmak da önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor.

Egzoz gazı emisyon ölçümü trafikte seyreden motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan Egzoz Gazı Emisyonları'nın kontrolüne dair hazırlanan yönetmelik gereğince yapılır. Egzoz gazı emisyon ölçümü 81 ildeki tüm sabit TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarında, gezici istasyonlarda ve TÜVTÜRK Antalya, İzmir ve Fethiye’de bulunan motosiklet muayene istasyonlarında randevu almadan yaptırabilirsiniz.

Egzoz gazı emisyon ölçümü 2019 yılında KDV dahil 65 TL’dir.

Araç Muayenesinde Gerekli Evraklar Nelerdir?


Tüm araçlar için araç muayenesinde gerekli evraklar şunlardır:

Ruhsat (Trafik Tescil Belgesi): Aracınızın ruhsatı muayene sırasında mutlaka yanınızda olmalıdır.

Trafik Sigortası: Trafik sigortanızın tarihini muayene öncesi kontrol edin."Trafik Sigortası" tescil kayıtlarında motorlu bisiklet olarak geçen ve insan taşımada kullanılmayan römorklar hariç tüm araçlar için zorunlu bir belgedir.

Vekalet Durumu: Muayeneye getireceğiniz araç size ait değil ise bu konudaki esaslara uyunuz.

LPG/CNG'li Araçlar: Muayeneye gelirken LPG/CNG Tankının üzerinde yer alan etiketteki bilgilerinin okunur şekilde gelmesi gerekmektedir. LPG/CNG tadilatı sonrası muayenelerde "Yakıt Sistemi Montaj Belgesi"ile gelinmesi gerekmektedir.

Araç muayenesi öncesi yapılması gerekenler arasında araçta bulundurulması zorunlu ekipmanların kontrol edilmesi ve eksiklerin tamamlanması gerekir. Araçta Bulundurulması Zorunlu Ekipmanlar Nelerdir yazımıza şuradan ulaşabilirsiniz.

BenzinLitre güvenli sürüşler diler!Tüm içerikler okundu!

Next page