BENZİNLOG
04
ekim
2021
Araç Bakım
Otomobil
Araç Muayene Ücreti 2022

Araç Muayene Ücreti 2022

Ülkemizde yıllardır Avrupa standartları göz önünde bulundurularak araç muayenesi yaptırmak zorunlu. Peki araç muayene ücreti 2022 yılında nasıl? Gelin inceleyelim...

Araç muayenesi yaptırmak isteyen vatandaşlar TUVTÜRK internet sitesinden araç bilgilerini girerek muayene randevusu alabilirler. Randevu aldıkları araç muayene istasyonuna ödemeyi yaparak muayene işlemlerini tamamlarlar. Araç muayeneden geçtiği taktirde bir sonraki muayene zamanına kadar muayene ile ilgi kalmaz. Araç geçemezse eksikleri tamamlanıp 1 ay içinde yeniden araç muayene istasyonunda ücretsiz şekilde kontrolü yapılır.


Araç muayene ücretleri her yıl güncellenmektedir. Bununla birlikte, araç muayenesinde araç tipleri farklı olduğu için birbirinden farklı ücretlendirme yapılmaktadır. Örneğin bir otomobille bir hafif ticari aracın muayene ücretleri farklılık göstermektedir. Aşağıdaki listede hangi araç türünün muayene ücreti 2022 yılında ne kadar inceleyebilirsiniz.

  • Otomobil, kamyonet, minibüs, römork ya da yarı römork araçlar için 507,40 TL
  • Kamyon, otobüs, tanker ve çekiciler için 685,58 TL
  • Traktör ve motosikletler için 258,42 TL

Araç muayene gecikme cezası 2022 yılı için 427 TL'dir. Aracın muayene süresi geçilirse, geciken her ay için muayene ücretine %5 oranında tutar, bu miktara eklenmektedir.

Egzoz Muayene Ücreti 2022  

Egzoz gazı, hem çevreye hem de sağlığa zararlı bir gaz türü. Hava kirliliği oluşturan ve çeşitli hastalıklara sebep olabilen egzoz gazına karşı önlem almak için egzoz gazı emisyon denetimi diğer adıyla egzoz muayenesi yapılmaktadır. Egzoz muayene ücreti 2022 yılında tüm araç türleri için 110 TL'dir. Egzoz muayene gecikme cezası ise 2022 yılı itibariyle 2.815 TL’dir.Aracınız su kaynatıyor ve sebebini bilmiyorsanız Araba Neden Su Kaynatır başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz!

BenzinLitre güvenli sürüşler diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page