BENZİNLOG
02
ocak
2020
Araç Bakım
Otomobil
Araç Modifiye Ruhsata İşleme

Araç Modifiye Ruhsata İşleme

Modifiye bir tutku. Kim arabasını kendi isteklerine göre cafcaflı, gösterişli ve cool bir hale getirmek istemez ki? Hele ki görseldeki gibi efsane bir şey olacaksa. Araba özelleştirme söz konusu olunca birçok terim gündeme geliyor. Bunlar "Modifikasyon, Tuning ve Customizing". Bu terimler birbirine karıştırılıyor ve ayrılıyor da olsa üçü de mevcut olanı isteklere göre kişiselleştirmek, farklılaştırmak ve özelleştirmek anlamına geliyor. Bu özelleştirme birçok şekilde olabilir. Bunlar dış modifiye ve iç modifiye olarak ayrılabilir. Örnek vermek gerekirse; "Aracı film kaplatmak, yüksek ses sistemi, spor amortisörler, far değiştirme..." Yapılan bu işlemlerin, araç modifiyenin ruhsata işlenmesine gerek var mı? Evet araç modifiyenin ruhsata işlenmesi gerekmektedir.

Modifiye Araç Ruhsata Nasıl İşlenir?

Aracımızın renginden sıkıldık ve değiştirmek istiyoruz. GTA'daki gibi garaja girip hemen değiştirsek olmuyor mu? Tabii ki o kadar basit olmasa da renk değişimi yaptıktan sonra araç modifiyenin ruhsata işlemesini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Cool bir görüntü istediğimiz için cam film taktırıyoruz, egzoz ve yüksek sesli müzik eşliğinde turluyoruz. Bunlar da mı yasak kardeşim? Kısmen... 

Cam filmin içerinin görüntüsünü %30'dan fazla kapatmayacak şekilde taktırmak serbest.

Egzozun abartılı kullanılmasının güncel cezası da 1002 TL. Aşırı kullanılan ses sistemleri için de yine ceza mevcut. He tabii ki bu araç modifiyesi ruhsata işlenebiliyor, nasıl mı? Faturalarla birlikte müşavire gidildikten sonra işlem bedeli ve 6 ayda bir vergileri ödendikten sonra aracı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Arabama karbon fiber, tampon gibi eklemeler yaptım. Bunları da mı işletmeliyim? Eğer ki araç ruhsattaki renk ile aynıysa ruhsata işletmenize gerek yok.


Modifiyeli Aracım Çekildi, Ne Yapmalıyım?

Gerçekten bu kadar havalı görünen bir arabamızın olmasını tabii ki biz de isterdik. Kim istemez ki? Ama her güzelliğin bir zorluğu vardır. Yukarıda bahsettiğim işlemleri uygulamadınız ve aracınız çekildi, ceza kesildi, aracınız bağlandı ve para ödemenizle sonuçlandı :( Ne yapmalısınız? Merak etmeyin, aracı sorunsuz bir şekilde çıkarabilirsiniz, Bu noktada, aracın bağlandığı konuyla alakalı servise gidip değişim yapıldı diye fatura aldıktan sonra trafik polisini söktürdüğünüze ikna etmeniz gerekiyor. Trafik polisleri bu konuda, araca çakar takanlarla aynı yaptırımı uyguluyor. Kural dışı modifiyeli parçayı sökmeniz gerekiyor.

Tüm içerikler okundu!

Next page