BENZİNLOG
29
mart
2020
Yakıt
LPG
Yakıt
LPG
Araç LPG'ye Geçmiyor

Araç LPG'ye Geçmiyor

Türkiye'de LPG'li araç sayısı toplam araçların neredeyse %30'unu oluşturuyor. Bu kadar popüler bir yakıt olan LPG, gelişen teknolojiyle beraber sıkıntısız bir yakıt haline geldi. Yine de fabrika çıkışlı LPG'li araç modeli çok kısıtlı olduğu için LPG kulanıcıları bazı problemler ile karşılaşabiliyor. Araç LPG'ye Geçmiyor diyen sürücülerin sayısı da hatrı sayılır seviyede. Bu problem genelde 2010 öncesi araçlarda sık karşılaşılıyor.

Araç LPG'ye geçmiyor ise ;

LPG Regülatör Basıncı düşükse, yada parça arızası var ise araç LPG'ye geçmez

Araba gaza geçmiyor diye aklımıza hemen regülatör arızası gelmemeli. Bu maalesef sürücü olarak farkedebileceğimiz bir arıza değil. Aracın bilgisayara bağlanması gerekiyor. Çözümü ise gayet basit. Regülatöre basınç ayar vidasının ayarlanması ile arıza düzelir. Maliyeti düşüktür fakat bu müdahale yetersiz olursa re regülatör değişmesi gerekir.

Map Sensörü Arızası

LPG map sensörü basıncı algılar ve geçiş için sinyal gönderir. Bu durumda map bağlantı hortumunu kontrol ettirmeniz gerekir. Çatlak, delik vs. olabilir. Bunları onarabilirsiniz, yoktan yere map sensörünü değiştirmenize gerek olmaz.

Enjektör Arızası Kaynaklı Benzinden Gaza Geçmeme

Genelde LPG yazılımları enjektörde bir arıza var ise aracın LPG'ye geçmesini otomatik olarak engeller. Bu sebepten araç gaza geçmiyor olabilir. Bu problemin çözümü enjektörün değişmesidir.

Ecu Arızası

Yukarıdaki çözümlerden hiç biri fayda etmezse deneme amacıyla ecu değişimi yapılabilir. Ecu'yu tamir edebilir yada değiştirebilir. Ecu arızası olup olmadığını bilgisayar ile kontrol edebilirsiniz. 

Kablolar ve Sistem Boruları

Bu tarafı da kontrol ettirmekte fayda var. Kablolar oksitlenmiş olabilir yada tanktan çıkan bakır boru ezilmiş, tıkanmış olabilir. Kendinizin tespit edebileceği durumların dışında mutlaka bir ustaya danışın. LPG sistemin kurulu araçlarda mutlaka profesyonel destek almalısınız. 

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page