BENZİNLOG
21
temmuz
2020
Araç Bakım
Otomobil

Araçta Klima Neden Soğutmuyor?

Aracınızda klima yeterince soğutmuyor mu? Yaz aylarının gelmesiyle beraber klima soğutma performansı sürücüler için daha da önem kazandı. Eğer araç kliması soğutmuyorsa ya da yeterince etkili değilse en yaygın 2 sorunla karşı karşıya olabilirsiniz. 

1. Polen Filtresinin Tıkalı Olması

Polen Filtresinin tıkalı olması araç kliması soğutmamasının sebeplerinden biridir. Araç bakımları kadar klima sistemi bakımları da önemlidir. Yılda en az bir kere özellikle yaz aylarından önce klima bakımı yaptırmalısınız. Bu bakımda polen filtresi de temizlenir, uzun kış aylarında tıkanması muhtemel olan filtre temizlenerek ya da yenilenerek klima soğutma performansını yükseltir.

2. Klima Gazının Bitmiş Olması

Araç kliması soğutmuyorsa en yaygın sebeplerinden diğeri ise klima gazının bitmiş olmasıdır. Kış ayları boyunca kullanılmayan klima sistemindeki gaz zamanla yoğunlaşarak eksilir. Klima gazı bittiğinde ise sistemde arıza meydana gelir ve soğutma yapmaz. Klima gazını yeniletmek için servislerden yardım alabilirsiniz. 

Eğer klima gazı kısa sürede bitiyorsa sistemde sızdırma olabilir, bu durumda en yakın yetkili servise giderek klima kaçak testi yaptırabilirsiniz.

Klima arızalarından kaçınmak için

  • Klimayı açmadan önce motorun ısınmasını bekleyebilir
  • Klima derecesini yavaşça yükseltebilir
  • 6 ayda bir klima bakımı yaptırabilir
  • Kış aylarında bile ayda en az 2 kez klimayı çalıştırabilir
  • Klima gazı ölçümü ve filtre bakımı yaptırabilirsiniz.

    İyi yolculuklar

Tüm içerikler okundu!

Next page