BENZİNLOG
19
mayıs
2020
Otomobil
Araç Kiralamak Mı Satın Almak Mı?

Ekonominin kötü olduğu bu dönemde araba satın almak pek kolay olmayacağı için bütçesini zorlayan kişilerin aklına şöyle bir ikilem geliyor; "Araç kiralamak mı, satın almak mı?" Bu yazımızda araç kiralama ve araç satın almanın kendine göre artı-eksilerinden bahsedeceğiz. 

Araç Kiralamak Mı Satın Almak Mı?

Günümüzde pek çok kişi açısından, araç satın almak için yüklü miktarlarda kredi çekmek gerekiyor. Veya nakit olarak alınsa bile uzun vadede sıkıntı yaşanabiliyor. Ayağımızı yerden kessin diyerek araba satın aldık diyelim ardından sorun bitiyor mu? Hayır. Sürekli bir harcama gerektiren bir iş sürüp gidiyor. vergisi, sigortası, kaskosu, bakımı derken hoop çocuğunuz alıp arabayı çarpıyor, ekstra masraf! Araç satın almak kolaylık, rahatlık, hız sağladığı kadar meşakatli, sürekli nakit çıkışı sağlayan, uğraştıran bir hal alıyor. E bir de benzinlikteki sürekli artış gösteren korkunç tabloyu izledikçe, toplu taşımaya mı dönsem diye düşünmüyor değiliz...

Bunun alternatifi olan araba kiralamak geliyor akıllara hemen. Araç kiralama'nın avantajlarından en büyüğü ise sizi yukarıda saydığımız dertlerden kurtarıyor olmasıdır. Araç satın aldığınız zaman yapmanız gereken ödemeleri araç kiraladığınız zaman yapmıyorsunuz çünkü sizin yerinize araç kiralama şirketi onları hallediyor. Araç bozulduğu zaman da aynı şekilde kiralama şirketi hallediyor. Dilediğiniz zaman farklı model araç kiralamak da bir başka güzel yanı. 

Ancak bütün bu maliyetleri vs bir kenara bırakırsak, sürekli araç kiralayıp yüklü miktarda ödeme yaptıktan sonra önünüzde size ait somut bir araç olmuyor. Sürekli kiralamaya devam etmeniz gerekiyor. Araç satın alma'da ise hayatınızın sonuna kadar size ait olabilecek somut bir nesneniz oluyor.  

Genel öneri şu şekilde; şirket adına araç kiralamak mı satın almak mı daha mantıklı diye düşünüyorsanız, kesinlikle araç kiralamak.

Bireysel olarak, araç kiralamak mı satın almak mı daha mantıklı diye düşünüyorsanız, hala tartışma konusu. Karar vermenizi kolaylaştırmak adına aşağıdaki tabloda, ortalama rakamlar kullanarak araç kiralama ile araç satın alma karşılaştırması yer almaktadır. 36 ay baz alınarak yapılmıştır. 


arac-kiralamak-mi-satin-almak-mi

Tüm içerikler okundu!

Next page