BENZİNLOG
21
aralık
2020
Araç Bakım
Araç boyası kaç günde kurur?

Araç boyası kaç günde kurur?

Araç boyası kaç günde kurur ? Araç boyası çok zahmetli bir iş olsa da kuruma işlemi hızlı gerçekleşiyor. Öncelikle araç boyama işleminden kısaca bahsedelim. Oto boya kaç günde kurur, lokal boya kaç gün sürer gibi sorularınızın yanıtı BenzinLitre'de!

Oto Boya Kaç Saatte Kurur?

Araç boyama süreci öncelikle araç boyası işleminden önce yüzey temizleyicisiyle temizlenir. Bundan sonraki işlemlerde iki farklı yöntem uygulanabilir. İlk yöntem boya öncesi matlaştırma yapmaktır. Boyanacak yer mumlu bezle silinir ve boyamaya geçilir. Duruma göre iki ya da üç kat boya atılabilir. Boya kuruduktan sonra yüzey mumlu bezle tekrar silinir ve matlaştırılan alanla eski boyanın olduğu alanın sınırını kapsamayacak şekilde yama tineri uygulanır. Yama tineri, matlaştırılmış bölgeyle boyanın atıldığı yere kadar uygulanmalıdır. Yama tineri, boya yapılan tabancayla uygulanacaksa bu işlem yapılmadan önce tabanca temizlenir. Eğer ki aracınız düz boyalı değil de metalik boyalıysa bu işlemden önce lokal olarak boyanan yere iki kat vernik atılır. Birkaç gün sonra da renk geçişini kaldırmak için pasta cila uygulaması yapılabilir. İkinci yöntem olarak da eğer ki zamanınız kısıtlıysa astardan sonraki zımparalama ve temizleme işlemlerinden sonra matlaştırma yapmak yerine eski boyanın olduğu kısma cila yapılabilir, boyanması gereken yer boyandıktan sonra aradaki geçişi kapatmak için o bölgeye yama tineri uygulaması yapılabilir. Peki araç boyası kaç günde kurur? Boya öncesi kuruma 2 gün, boya 1 gün, boya sertleşmesi 2 gün, pasta cila zımpara 1 gün totalde boyandıktan sonra 3 gün sonra aracınıza kavuşabilirsiniz.


Lokal Boya Kaç Gün Sürer?


Araçta lokal boya, aracın tamamının değil, ihtiyacı olan bölgelerin boyanması anlamına gelir. Kısaca araca yama yapmak denilebilir. Kusurlu olan bölgenin boyanması olan lokal boya ile hasarlı, lekeli veya kaza sonucu oluşmuş çizik ve kusurların kapatılması sağlanır. Lokal boya kaç gün sürer diye merak ediyorsanız hasar çok ciddi değilse aynı gün içerisinde aracı teslim almanız mümkündür. Ancak acele etmeden 1-2 gün aracın kapalı bir yerde beklemesi tavsiye edilir. Lokal boya kaç gün sürer sorunuzun cevabı yapan ekibe bağlı olarak değişse de gün içinde boyama işlemi tamamlanacaktır. Anca kuruması için en az 1 gün daha beklemeniz gerekebilir. 

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page