BENZİNLOG
14
aralık
2018
Araç Bakım
Arabanızın Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

MOTOR YAĞI NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

 

Bu yazımız tam da araç bakımlarını kendileri yapanlar için. Aracınızın yaşam sıvısı olan motor yağını değiştirmeyi kendiniz yapmanız size tasarruf sağlatacaktır. Peki motor yağı nasıl değiştirilir? 5 adımda motor yağınızı nasıl değiştirebileceğinizi paylaşıyoruz.

 Unutmayın! Güvenliğiniz her zaman ön planda. O yüzden motor yağı değişimi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. 

Motor Yağı Değiştirmek için İhtiyacınız Olacak Malzemeler 

1.       Aracınıza uygun motor yağı (Motor yağı markalarının web sitesinden destek alabilirsiniz)

2.       Aracınıza uygun motor yağı filtresi

3.       Ayarlanabilir pense ve yağ filtresi ayar pensesi (20 TL civarında bir fiyatı olan yağ pensesini çoğu satıcıdan temin edebilirsiniz. Bazı motorlarda bunu kullanmanız zorunlu hale geliyor.)

4.       Huni ve en az 8 litre hacminde drenaj kabı

5.       El yıkama solüsyonu, bez ve eldiven

5 ADIMDA MOTOR YAĞI DEĞİŞTİRME

Eğer yağı değiştirmezseniz, motor bozulur. Motor yağı nasıl kontrol edilir yazımızdan da bilgi alabilirsiniz.

              1-Size uygun yağı seçin. Aracınızı ne amaçla kullandığınızı ön plana koyun. Motor yağı seçimi araçtan araca farklılık gösterir. Yağ değişimini araç soğukken yapmanız doğru değil. Aracı biraz sürdükten sonra durdurun. Motor yağı normal sıcaklığına ulaşsın. Sonra yağ doldurma kapağını açın. Kapağı açmanız yağın daha kolay boşalmasını sağlar. Vakum oluşmaz.

Aracın altına girmeden önce gerekli tedbirleri alın. Kriko kullanımı önermiyoruz. Aracın dengesini bozabilir. İmkanınız varsa tekerlek rampası kullanın. Aracın düz bir zeminde olması ve el freninin çekili olmasına dikkat edin. Takoz kullanmanızda da fayda var. Aracı sallayarak emniyette olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. 

2-Eski yağı boşaltacağınız kabı aracın altına koyun. Yağ kutusunun arka tarafında yer alması uygun olacaktır. Pense yardımıyla yağ tapasını saat yönünün tersine çevirin. Elle çıkartın. DİKKAT Yağ sıcak olacaktır. Bu yüzden eldiven takın ve kendinizi koruyun. Tapadan çıkan contayı da kaybetmeyin.

Yağ Filtresi ayar filtresi yardımıyla filtreyi sökün. Egzozun elinizi yakmamasına dikkat edin. Filtre ağır olabileceğinden ötürü dikkatli indirin ve eski yağı kaba dökün. Kirli ve sıcak motor yağı tehlikeli olabilir. Filtrenin yatay olup olmamasına dikkat edin. Güvenliğinizi ön planda tutun. Sökülen filtrenin yağ akıtması normaldir. Bez ulaşabileceğiniz bir yerde olsun. Yuvadaki motor yağını güzelce temizleyin.

3-Yeni motor Yağ filtresini alın. Yuvaya parmağınızla biraz yağ sürün. Macun görevi görecektir. Yeni filtreyi monte edin. Tapayı ve unutmamanız gereken contayı yerleştirin. Pense ile sıkın ama oturduktan sonra çok zorlamayın. 

4-ARACI ÇALIŞTIRMADAN motorun üstündeki yağ haznesinin kapağını açın ve motor yağı doldurun. Daha sonra kontağı çevirin. Araç bir süre çalıştıktan sonra kontağı kapatın. Yağ çubuğunu kontrol edin. Yağın 2 çizgi arasında olması önemli. Duruma göre yağ doldurmanız gerekebilir. Sızıntıları ihmal etmeyin aracın altını ve motor yağı kapaklarını kontrol edin. İyice temizlerseniz eğer varsa sızıntıları daha iyi farkedebilirsiniz. 

5-Atık yağ nereye gidecek? Bildiğiniz üzere kirli motor yağı doğaya oldukça büyük ve kalıcı zararlar verebiliyor. Yağı bir kaba aktarıp ilgili çevre kuruluşlarına ulaşabilirsiniz.  Petrol Sanayi Derneği bu kuruluşlardan biri. 

Eğer teredütteleriniz varsa destek almanızı öneriyoruz. Motor yağı değiştirme işlemi yeri geldiğinde profesyonellik gerektirebiliyor. Motor yağınızı değiştirdiğinizde km ve tarihi not edin. Bir sonraki motor yağı değişim tarihiniz için referans olacaktır. 

BenzinLitre ile motor değişimi yapan akaryakıt istasyonlarını görebilir, istediğiniz markanın istasyonunu filtreleyebilirsiniz.

Güvenli Sürüşler.

Tüm içerikler okundu!

Next page