BENZİNLOG
07
aralık
2018
Uzun Yol
Araç Bakım
Arabanızda Bulunması Zorunlu Olan Malzemeler

ARAÇTA BULUNMASI ZORUNLU OLAN MALZEMELER

Arabalarımız için ikinci evimiz desek yanlış olmaz. Bu sebeple gerek trafik kuralları gerek tedbir amacıyla aracımızda bulunması zorunlu olan malzemeler var. Bulunmadığı takdirde yasal yaptırımları olan evraklar ve malzemeler 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununca belirlenmiştir.  Aracınızda bulunması zorunlu malzemeler güvenliği sağlamak ve kaza gibi durumlarda sizin donanımlı hale getirmek için olmazsa olmazdır. Eğer bu zorunlu malzemeler aracınızda yoksa 92 TL ceza ve 10 ceza puanıyla karşılaşırsınız. Benzinlitre sizin için listeliyor. 

ARABANIZDA BULUNMASI GEREKEN ZORUNLU BELGELER

Ehliyet 

Aracınızın tipine göre ehliyet bulundurmanız taşıt kullanmanız için zorunludur. Taşımıyorsanız 199 TL cezaya ve -5 ceza puanına hazırlıklı olun. 

Araç Ruhsatı

Ehliyet, ruhsat lütfen. Her trafik kontrolünün olmazsa olmazıdır. Aracın marka, model, renk, motor numarası, şasi numarası ve sürücüsü hakkında bilgiler araç ruhsatında bulunur. Kontrol olduğunda göstermeniz zorunludur. 

Kasko Evrakları

Yasal açıdan zorunlu değil. Ama kasko, kaza, yangın gibi sıkıntılı durumlara karşı maddi hasarınızı karşıladığı için çok popüler bir tercih. Yakında Benzinlitre uygulaması üzerinden size özel kasko teklifi de alabileceksiniz. Eğer kaskonuz varsa kasko evraklarını aracınızda bulundurmalısınız.

Zorunlu Trafik Sigortası Poliçesi

Trafiğe çıkan tüm araçlar için Zorunlu Trafik sigortası Poliçesi bulundurmak zorunludur ve her yıl yenilenmelidir. Eğer zorunlu sigortanız yoksa trafiğe çıkamazsınız. Zorunlu Trafik sigortası kaza durumunda sizin ve kazaya dahil olan üçüncü şahısların masraflarına ek olarak olası bir durumda tedavi masraflarını da karşılar. 

Egzoz Pulu

Her yıl 1 kere aracınızın egzoz emisyon değerlerini ölçtürmeniz gerekiyor. Bu belgeyi bir sonraki muayenenize kadar da saklamanız gerek.

Tüm bunlara ek 2 yılda bir yaptırılan araç muayene belgesinin de aracınızda olması lazım.

Ehliyet, Araç Ruhsatı, Kasko Evraklarıi, Zorunlu Tarfik Sigortası Poliçesi, Egzoz Pulu arabanızda bulunması gereken belgeler arasındadır. 

ARABANIZDA BULUNMASI GEREKEN MALZEMELER

İlk Yardım Çantası-Çantada olması gerekenler: Sargı Bezi, , Yanık Örtüsü Hidrofil Gaz Steril, Flaster, Çengelli İğne, Turnike, Tıbbi eldiven, El feneri, Antiseptik Solusyon, Yara Bandı, Makas..

Yangın Söndürücü-Kişisel araçlarınızda 1 tane 1kg, otobüs ve kamyonlarda 1 tane 6 kg bulundurmak zorunludur. 

Üçgen Reflektör-2 adet üçgen reklekör de arabanızda bulunması zorunlu malzemelerden.

Zincir ve Çekme Halatı- Kötü hava şartlarında hayatınızı kurtaracaktır. 

Bunların dışında anahtar, tornavida, çekiç gibi tamir aletleri zorunlu olmasa da işinize yarayabilir. 

                            

 

 

Tüm içerikler okundu!

Next page