BENZİNLOG
14
temmuz
2019
Uzun Yol
Tasarruf
Otomobil
Arabanın Motor Gücünü Nasıl Artırırım?

Arabanın Motor Gücünü Nasıl Artırırım?

Arabanın motor gücünü arttırmak, araç performansını yükseltir ve daha uzun süreli bir kullanım sağlar. Arabanın motor gücünü arttırmak için önerilerimizi sizler için hazırladığımız 'Arabanın Motor Gücünü Nasıl Artırırım?' yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

1- Aracınızın Beynine Format Atın: Chip Tuning

Daha çok elektronik beyne sahip araçlarda gerçekleştirilebilen bu yöntem, araçlarda bulunan motor yönetim sistemine ait yazılım değiştirilmesi dayanıyor. Bu sayede yazılıma performansı artıracak özellikler yüklenirken; yakıt enjeksiyon zamanları, ateşleme ve avans gibi özelliklere müdahale edilerek motorun daha yüksek performans ile çalışması sağlanıyor. Bu yöntem ile atmosferik araçlarda %6 – %10; turbo benzinli ve turbo dizel araçlarda ise %15 – %30 güç artışı sağlanabiliyor. Tüm bunlara ek olarak yakıt tüketiminde de %4 – %8 oranında azalma gözleniyor. Yeni nesil enjeksiyonlu araçların neredeyse tamamında gerçekleştirilebilen chip tuning aynı zamanda arabanın motor gücünü artırmak için en az maliyetli ve pratik  işlemlerden biri olarak kabul ediliyor.

2- Soğuk Hava Subapı 

Soğuk hava subapları arabanın motor gücünü arttırmak için kullanılan en yaygın ve en ucuz sistemdir. Bu subap metal giriş kısmı üzerine monte edilmiş konik bir hava giriş filtresinden ibarettir. Bu sistem motora monte edildiğinde içeri giriş borusu motorun tepesinden başlar motorun iç kısmından motorun alt bölmesine doğru uzanır. Ve konik hava filtresi bu borunun alt kısmına monte edilir. Bu konik filtre normal hava borusu ile gelen havadan daha serin bir havayı artık motorun içine verebilecektir. İşte bu sebeple bu sisteme soğuk hava sistemi denmektedir. Soğuk hava motor içindeki oksijeni sıcak havadan daha fazla yoğunlaştırır bu da benzinle karışınca arabanın motor gücü artar.

Beygir gücü kazanımı emme supabının markasına ve yerleştirildiği motora bağlıdır. Genel kazanım 5–20 beygir gücüdür. Soğuk hava supapları genellikle 100–400$ arasında bir fiyata satılmaktadır. 

3- Düzenli Bakım ile Arabanın Motor Gücünü Arttırmak

  • Arabanın motor gücü nasıl arttırılır?” bakım işlemlerini doğru zamanda ve doğru yerde yapmakla orantılı. Bunun ilk adımı da araçta bulunan bütün depoların temizliğini sağlamak. Yakıt ve yağ depoları ile yağ ve hava filtrelerinin içine, zamanla dolan kirlerin ve partiküllerin temizlenmesi, aracın bu nedenle düşen performansını orijinal seviyesine getirir.

  • Klima gazının 2 yılda bir değiştirilmesi ve araç soğutma sisteminin bakımının sık sık yapılması, aldığınız performansın artmasını sağlar.

4- Performans Lastikleri Kullanmak

Araba performans arttırma yollarından biri de lastikleri değiştirmek. Klasik lastikler yerine performans lastikleri kullanmak, desenleri ve yanak ölçüleriyle sürtünme katsayısını azaltır. Bu da hem arabanın motor gücünü arttırmak için hem de yakıt tüketiminde tasarruf için çok önemlidir!

Yüksek hızlarda bile yol tutuş konusunda daha etkili oldukları için hız kesmeniz gerekmez. Böylece sabit hızın avantajlarından faydalanırsınız.

BenzinLitre ile güvenli sürüşler diler:)

Tüm içerikler okundu!

Next page