BENZİNLOG
19
temmuz
2021
Araç Bakım
Otomobil
Arabanın Airbag Açtığı Nasıl Anlaşılır?

Arabanın Airbag Açtığı Nasıl Anlaşılır?

Geçmişinde ciddi kazalara karışmış ve tamir olmuş birçok araç bulunuyor. Bu araçları satmak isteyen bazı sürücüler hileli davranışlarda bulununca 2. el araç satın almak isteyen vatandaşların aklında birçok soru işareti oluşuyor. Bu soru işaretlerinden biri de aracın airbag açıp açmadığı oluyor. Gelin birlikte Airbag nedir? Arabanın airbag açtığı nasıl anlaşılır? Sorularının cevaplarına bakalım.Öncelikle airbag nedir bunu inceleyelim. Airbag, kaza anında çok hızlı şekilde açılan gaz veya hava ile şişerek yolcunun yaralanmasını önleyen bir koruma sistemidir. Çarpışma esnasında savrulan insan bedeninin momentum etkisiyle hava yastığı gibi daha yumuşak bir alana çarpması can kaybını büyük oranda düşürüyor. Araçların modellerine göre değişiklik gösterebilse de hava yastıkları genellikle araçların ön kısmında iki adet, ön koltukların yanlarında iki adet ve ön kapının üst kısımlarında da yine iki adet bulunuyor. Bu hava yastıklarının Avrupa’da açılma hızı değeri 20-25 km/s iken Amerika’da 15-20 km/s’dir.

Kazaya karışan arabanın airbag açtığı nasıl anlaşılır sorusuna gelirsek airbagleri açılıp emniyet kemerleri aktif gergi moduna geçer. Yetkili bir onarım servisine götürülüp tamir ettirilen bu araçlar orijinal yedek parçalar ile onarılırsa herhangi bir problem oluşmuyor. Ayrıca, parçalar eğitimli uzmanlarca orijinalleriyle değiştirildiği için aracın servis geçmişi ve detaylı tramer dökümünü incelediğinizde burada hangi parçaların değiştiğini görebilirsiniz. Fakat bu hava yastıklarının orijinalleriyle değiştirilmesi yerine onarılması kaza anında çalışmama gibi büyük sorunlar yaratabiliyor.


Peki ya hava yastıklarının çalışır durumda olduğunu nasıl anlarız? Kontak ilk açıldığında airbag ışığı yanar ve 2-3 sonra söner. Bu ışık sönmüyorsa veya hiç yanmıyorsa aracın hava yastıklarında bir sorun olduğu aşikardır. Böyle bir durumda herhangi bir kazada can kaybını önleme amacıyla aracı en yakın oto tamirciye götürmekte fayda var.

 Airbag ışığıyla ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak için Airbag Lambası Neden Yanar? yazımızı okuyabilirsiniz. Eğer aracı yeni satın alacaksanız genel kontrolden geçirirken airbag kontrollerini de atlamamalısınız. Airbag kontrolleri günümüzde yalnızca sökülerek ve farklı aşamalar üzerinden yapılabilmektedir. Bu yüzden kendiniz ne sevdikleriniz için gerçekten otomobillerden anlayan birine kontrolleri yaptırmayı es geçmemelisiniz. 

BenzinLitre Keyifli Sürüşler Diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page