BENZİNLOG
18
mayıs
2019
Uzun Yol
Araç Bakım
Otomobil
Arabam Titreme Yapıyor, Neden?

Arabam Titreme Yapıyor, Neden?

Aracın titremesi ile çeşitli şartlarda karşılaşabilirsiniz. Bu oldukça olağan ve sık yaşanan bir durum. Peki arabam titreme yapıyorsa bu bir problem midir? İnceleyelim.
Aracınız rolantide, yüksek hızda yada seyir halindeyken titreme yapabilir. LPG dönüşümünden sonra da aracın titremesi ile karşılaşabilirsiniz.

Araba Yüksek Hızda Titriyor

100-120 km/h seviyelerinde aracın titremesi ile karşılaşıyorsanız rot ayarlarını kontrol ettirmekte fayda var. Eğer ön takımlarda, rot kollarında, rotillerde bir problem var ise aracınız yine titreme yapacaktır. Bu alanda da bir problem yoksa bakmanız gereken yer lastikler. Lastiği sıfır alsanız bile lastik yüzeyinde bir bozulma, aşıma lastik kaynaklı olabilir. 

Araba Seyir Halindeyken Titreme Yapıyor

Yüksek hızda olmamasına rağmen aracın titremesi sürtünme kaynaklıdır. Bu problem aniden oluşmaz. Bir parçanın aksaklığından kaynaklı değildir. Uzun vadede oluşur ve aracınız titremeye başlar. Motordan, lastiklerden ve fren rotorundan kaynaklı olabilir. Aksta bir dengesizlik olabilir. Bu sorun ise size pahalıya patlayacaktır.

Aracın motoruna bakmanızı öneriyoruz. Aracı çalıştırabilmeniz için gereken ateşleme yada hava yetersiz kalıyor olabilir. Fren rotorunu da kontrol ettirmeniz de fayda var. Buradaki bir aksaklık aracın titremesine sebep olacaktır.

Araba Rölantide Titriyor

Rölantide aracın titremesi karşılaşılan en sık durumdur. Aracınızın stop etmesine sebep olabilir. Rölantide yaşanan aşırı titremenin ise sebepleri kompleks olabilir. Eğer aracınız yakıtı doğru bir şekilde yakmıyorsa, ateşlenme problemi çeken motor titreme yapabilir. Motor aksamlarına bir bakın, gevsek olan parçaları sıkın.

LPG’li Araç Titriyor

Motorda yada hortumlarda oluşan aşınma, LPG sisteminin yanlış entegrasyonu yada aracın LPG’ye uyum sağlayamaması sonucu LPG’li araç titriyor diyebilirsiniz. Soluğu oto sanayi de almanız da fayda var. Evde alet edevat ile çözebileceğimiz bir durum değil. Aracı LPG Dönüşümü yaptırdığını ustaya da götürmelisiniz.

Tüm içerikler okundu!

Next page