BENZİNLOG
13
mayıs
2019
Araç Bakım
Arabada Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır

Arabada Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Özellikle uzun yolda, otobanda ve 80-90 km/hızın üstündeyken araba içindeki uğultu yolculuğu çekilmez hale getirebiliyor. “Arabada ses yalıtımı kötü, ondan bu uğultu…” dediğinizi duyar gibiyiz. Dışarıdan gelen pek çok sesi aracınızda direkt olarak duyuyor olabilirsiniz. Peki, lastik uğultusunun asıl sebebi ne? Arabada ses yalıtımı nasıl yapılır?

Aslında arabada ses yalıtımı her zaman çözüm olmuyor. Bu sebeple ses yalıtımından önce titiz bir araştırma ve kontrol gerekiyor. İlk kontrol edeceğiniz yer ise lastikler! Doğru lastik seçimi önemli, mevsime uygun lastik kullanmanız gerekiyor. Lastik uğultusunun sebebi mevsime uygun lastik kullanmamanız olabilir. Sıfır lastiklerde de uğultu problemi yaşayabilirsiniz. Normaldir, basıncı kontrol etmekte fayda var. Şimdi asıl arabada ses yalıtımı tarafına geçebiliriz. Arabanın sesi geçirmesinin temel nedeni boş kanalların bulunmasıdır. Arabada ses yalıtımı yapılırken içeriye geçen dalgaların eko yapmasını önleme amacıyla bu boşluklar slikon, keçe ve bu tür maddeler ile doldurulur. Arabadaki boşluklardan kastımız şaşe yada kaput altında yer alan aralıklı parçalar. Bu boşluklar genelde köpük ile doldurulur.


Arabada ses yalıtımında boşlukların doldurmasının yanı sıra döşemeninde etkisi oldukça büyük. Eski arabalardaki keçe türevi maddeler maalesef araba ses yalıtımı konusunda etkili değildir. Günümüz araba ses yalıtımında izole bant ve örtüleri kullanılmaktadır. Bu malzemelerin yapışkanlı olan versiyonlarını kendiniz de temin edip döşeme yalıtımını kendiniz yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz nokta ise araç kaloriferi ve motor. Bu bölgeler yakın olan yerlere yanıcı maddeler ile döşeme yapmamalısınız! Bagaja bakmakta fayda var! Eğer döşemeniz var ise izole bant ile kaplayın. Döşemeniz yoksa mutlaka bir döşeme ekleyin. Bagaj sesin en çok etkili olduğu yerlerden biri. 

Lastiklerin üstünde plastikten oluşan davlumbaz mevcuttur. Davlumbaz ince olduğundan sesi doğrudan araç içine iletmektedir. Davlumbazı söküp iki tarafı ve çamurluk metalini izole bant ile bantlayın. Sonrasında davlumbazı taktığınızda izole bantlar eko durumunu engelleyecektir.

Araç fitillerini yeni taktırdıysanız fitile serim hortumu takmalısınız, garanti sonuç sağlar. Yapmazsanız araç içinde rüzgardan kaynaklı bir uğultu oluşur. 

İç bölüm ve kaportaya dair arabada ses yalıtımı için yukarıdaki ipuçlarını deneyin, farkı göreceksiniz :) 

Güvenli sürüşler!!

Tüm içerikler okundu!

Next page