BENZİNLOG
25
ocak
2019
Uzun Yol
Araç Bakım
Arabada Klima Nasıl Kullanılmalı?

 Arabada Klima Nasıl Kullanılmalı?

En ihtiyaç duyduğunuz anlarınızda hem araç içi hem de araç dışı olacak şekilde çalışan klimanız bazen aracınızın çok yakmasına, bazen de çeşitli arızalara neden olabiliyor. Bu yazımızda sizlere klima nasıl kullanılır sorusuyla alakalı ipuçları vereceğiz. Klimanızla ilgili problemler yaşamamanız için ipuçlarımıza dikkat edin. Kemerlerinizi bağlayın!

Aracınızı çalıştırdıktan hemen sonra aracın tüm camlarını açın!

Evet doğru okudunuz. İçerdeki boğuk, havanın dışarıdaki taze hava ile sirkülasyonu hem sağlığınız hem de klimanın verimliliği için oldukça önemli. Biraz mesafe kat ettikten sonra, içerideki hava gittikten sonra camlarınızı kapatıp, klimanızı açabilirsiniz.

Klimanızı max. soğuklukta, low (16- 17 derece) konumunda kullanmayın!

Bu seviyedeki dereceler özellikle yaz aylarına dışarı derece farkı çok fazla olan seviyelerde. Siz aracınıza inip binerken vücudunuz sıcaklığa sürekli olarak adapte olmaya çalışır. Sıcaklık farkı da sizin hasta olmanıza sebep olabilir. 22-23 derece klima kullanım sıcaklığı için oldukça ideal!

Üfleme kanallarını ayarlayın!

Klima kullanırken ihmal etmemeniz gereken maddelerden biri üfleme kanalları. Hem sürücü hem de yolcu tarafı hatta yeni modellerde neredeyse aracın her yerinde bulunan hava üfleme kanallarını direk vücudunuza gelecek şekilde ayarlamayın. Hava akımı ilerde eklem ağrılarından, romatizmaya kadar pek çok hastalığa sebebiyet verebilir. Üfleme kanallarını camlara doğru kullanın. Camlarınız soğuduğunda aracınız çok daha kolay soğuyacaktır. 

Çok hızlı giderken klimayı çalıştırmayın!

Normalde klimanız motor tesisatınızın üzerinde V kayışına bağladır. V kayışı da aracın en fazla yükü çeken parçası konumunda. Bu sebeple yolda giderken klimanızı kullandığınızda aracınızın rölantide olmasına dikkat edin. Klima kompresörü motorun hem üstünde yer alan güçlü bir parça olduğundan aracınızın motoruna zarar verebilir. Düşük devirde klima kullanımı en doğrusu.

Kışında klimanızı çalıştırın!

Evaporatörden geçen hava, hava soğuturken nemin parça üzerinde kalmasına sebep olur. Burada çok hızlı bakteri üreyebilir. Bu sebeple kış aylarında klimayı kapatıp birkaç dakika sadece havalandırma fanını çalıştırmalısınız. Böylece ecaporatör üzerinde kalan nem kurur ve klimadan kötü koku gelmesini önlemiş olursunuz. Hali hazırda koku geliyorsa evaporatör yüzeylerini antibakteriyel sprey ile temizleyin.

Kondenser üzerindeki tozu çamuru temizleyin!

Özellikle bahar aylarında buradaki kiri temizlemeniz, klimanın ısı atmasını kolaylaştıracaktır. Bu da yaz aylarında klimanızın soğutma performansının yükselmesine ve enerji tüketiminin azalmasına neden olacaktır.

Polen filtrenizi temizleyin!

Aracı kullandığınız yerdeki toz toprak durumuna göre polen filtrenizi durumuna göre değiştirmeyi ihmal etmeyin. Bu sayede araç içine giren toz ve bakterileri filtrelemiş olursunuz. Klima kullandığınızda da aracınız daha temiz bir hava ile dolar. 

Aniden yüksek devirde klima kullanmayın !

Klima kompresörü yeterince yağlanmadıysa, aniden yüksek devirde klima çalıştırmanız durumunda sistem arıza yapabilir. Teknik servise gitmeniz durumunda da mutlaka soğutucu akışkan sıvıyı kontrol ettirin.

Uzun yolda klimanızla ilgili bir sıkıntı mı yaşadınız? BenzinLitre ile size en yakın,  hangi istasyonda teknik servis var görebilirsiniz.

BenzinLitre iyi yolculuklar diler.

 

 

 


 

Tüm içerikler okundu!

Next page