BENZİNLOG
03
haziran
2019
Otomobil
Araba Yazın mı Kışın mı Alınır

Araba Yazın mı Kışın mı Alınır?

Türkiye’deki otomobil sayısı 2019 yılı itibariyle 22 milyonun üzerinde. Neredeyse her 4 kişiden 1’i araç sahibi. 2. El pazarını da dahil ettiğimizde araç alım-satım inanılmaz büyük bir pazar halini alıyor. Ulaşım araçlarına (Taksi, minibüs vs.) gelen yaş sınırları bu sektörü daha da hareketlendirmiş durumda. Peki, araç satın alacaklar için araba yazın mı kışın mı alınır?

Gelin, araba yazın mı kışın mı alınır, en uygun zamanda almak için pazara bakalım. Sektörel datalara baktığımız zaman, kış aylarında, özellikle ocak ve şubat aylarında pazar, diğer aylara göre daha sakin. Hem alım hem de satım olarak baktığımızda ,e yılın en sükseli dönemi ilkbahar. Mart, nisan ve mayıs ayları hem bayilerin hem de araç sahiplerinin en canlı sezonu. Yaz sonu ise özellikle 2.el araçlar revaçta. Kasım aralık aylarında model kampanyaları yapılıyor fakat alım-satım pazarı bu dönemi bekleyiş dönemi olarak adlandırıyor. 2020 modeller konuşulmaya başlandı bile :) yıl sonu 2019 model araç satışında düşüş olabilir.

Tüm bu datalar, talep düşüklüğü nedeniyle araba kışın alınır dedirtebilir. Satışın yüksek olduğu dönemde tok satıcılar indirim yapmayabilir. Yine de bu kural daha çok 2. El pazarı için geçerli. Sıfır araç alacaklar için en uygun zaman kampanya zamanları. Bu kampanyalarda markanın stratejisine bağlı olarak her ay olabiliyor. 


Yazın Araba Fiyatları Artar mı?

Buna %100 olarak evet demek çok zor. Faktörler oldukça fazla. Fakat son 10 yıllık istatistiği genelde yazın araba fiyatları artar yönünde. Talep doğrultusunda gerçekleşen olağan bir fiyat artışı… Ekonominin temel kuralı talep artarsa fiyat artar. Tüm bu kurala nazaran X markası bir anda indirime de gidebilir. 

Araba yazın mı kışın mı alınır sorusu için ipuçlarını listeleyecek olursak.

  • Bayram tatilleri 2. El araba satışının en yoğun olduğu dönemlerden biridir.
  • ÖTV indirimi gibi durumlarda araç fiyatlarında belirgin oynamalar olabilir. Vergi indirimlerini takip etmekte fayda var. 
  • Piyasanın durgun olduğu dönemlerde, fiyatlar daha düşük oluyor. Kış aylarında daha uygun fiyata araç satın alabilirsiniz. Acil satış yapmak isteyen satıcılar fiyattan fedakarlık yapacaktır.
  • Finansal durumunuzu da avantaj olarak kullanabilirsiniz. Kredi çekeceksiniz dönemsel banka kampanyaları tasarruf etmenizi sağlayabilir. 
  • Döviz kurları araç fiyatları üstünde doğrudan söz sahibi. Aldığınız 2017 model aracı bu yıl satın aldığınız fiyattan daha pahalıya satabilirsiniz. Bu tarz durumlardan ötürü kurlar da araba yazın mı kışın mı alınır, belirleyebilir. Artan döviz kurları sebebiyle kış aylarında aracınızın fiyatı düşmeyebilir. 
  • 2019 modeller, yeni modellerin gelmesiyle fiyat düşüklüğü yaşayabilir. Alacağınız araba gelecek yıl yeni kasa çıkaracak ise fiyatın da düşüş yaşanabilir. Almadan önce marka ve modeli iyice araştırın.

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler. 

Tüm içerikler okundu!

Next page