BENZİNLOG
14
ocak
2021
Araç Bakım
Otomobil
Araba Vurdururken Marşa Basılır mı?

Araba Vurdururken Marşa Basılır mı?

Arabayı vurdurma işlemi araç marş motorunun çalışmadığı veya aküsü bittiği için yapılan bir eylemdir. Birçok sürücü aracı çalıştırmak bu yönteme başvurmaktadır. Araba vurdururken marşa basılır mı? Bu yönteme başvurduğumuz zaman araba vurdurmanın zararları neler? Özellikle merak edilen dizel aracı vurdurarak çalıştırmanın zararları nelerdir ?

Öncelikle kontağı yarım çevirip ikinci vitese takın. Daha sonra aracın hareket etmesini sağlayın. Belli bir hıza ulaşınca ayağınızı debriyajdan çekin. Aracın motoru çalışmaya başladığında ise debriyaj kontrolü yapılarak aracın stop etmemesi sağlanır. Marşa basmanıza gerek yoktur. Araçların ikinci viteste vurdurulmasının önerilme sebebi ise en iyi devir olmasından kaynaklıdır. İkinci vites bu aktarım için idealdir. Aşağıda size yardımcı olabilmesi için videoyu izleyebilirsiniz. Peki dizel aracı vurdurarak çalıştırmanın zararları var mıdır ?

Dizel Aracı Vurdurarak Çalıştırmanın Zararları

Vurdurma işleminde volan ve debriyaj balatasının sert bir şekilde birleşmesi volan yüzeyine ve debriyaj parçalarına zarar verme ihtimali vardır. Oynar göbekli volanlarda bu göbeğin arızalanmasına neden olabilir. Aracınız eğer dizelse  motorun ve aracın zarar görme riski de artmaktadır. Dizel aracı vurdurarak çalıştırmanın zararlarından birisi de vurdurma işlemi sırasında dizel pompaları ciddi hasar alabilir. Yeni nesil araçlarda ise durum biraz daha karışıktır. Bazı yeni model araçlar aracın çalındığını düşünerek motoru kilitleyebilir. Bir çoğunda çok fazla elektrikle çalışan parça olduğundan vurdurarak çalıştırdığınızda alternatör yeterli elektrik üretemeyecek ve araç çalışmayacaktır. Arabayı birkaç kez daha vurdurmaya çalışmak aracın elektrik aksamına zarar verebilir. Son olarak arabayı vurdurmadan önce silindirlere yakıt geldiğinden emin olunması gerekir. Dizel aracı vurdurarak çalıştırmanın zararlarından birisi dizel aracın hava yapma olasılığı vardır bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Aküsü Biten Araba Vurdurulur Mu? 

Beklenmedik zamanlarda karşılaştığımız sorunlardan birisi de şüphesiz akünün bitmesidir. Akünün bitmesinin çeşitli sebepleri vardır. Bu durumda arabayı tekrar çalıştırmak için farklı yöntemler bulunmakta.

Çok mecbur kalınmadığı sürece bu yöntemin kullanılması önerilmez. Aktarma yaptırılacak başka bir otomobile ulaşılabiliyorsa ilk seçenek olarak bunu denemeliyiz. Akü Takviyesi Nasıl Yapılır yazımızdan inceleyebilirsiniz. Eğer böyle bir şansımız yoksa ve servise götüremiyorsak aracı aracı ittirerek (vurdurarak) motorun dönmesi sonucu şarj dinamosunun aküye ilk ateşlemeyi sağlayacak kadar şarj etmesi için kullanılabilir.

BenzinLitre Güvenli Sürüşler Diler..

Tüm içerikler okundu!

Next page