BENZİNLOG
27
mayıs
2021
Otomobil
Araba Segmentleri Neye Göre Belirlenir?

Araba Segmentleri Neye Göre Belirlenir? 

Araba alırken en merak edilen sorulardan birisi de "araç segmentleri neye göre belirlenir?" sorusudur. Sizin için uygun segmentte araba alabilmeniz için öncelikli yapmanız gereken araç segmentleri neye göre belirlenir sorusunun cevabını bulmak. Araç segmentleri; araç boyutlarına ve gövde tiplerine göre isimlendirilir. Peki A Segment, B Segment, C Segment, D  Segment diye devam eden segmentler neye göre belirlenir?

-A Segment Araçlar ( Şehir İçi Araçlar )

A segmenti araçlar, teknik olarak arka mesafesi 3.70 santimetreden az otomobillere denir. Çok büyük olmayan bu araçlar, şehir içi kullanımından ve park etme kolaylığından dolayı da bu segmentte bulunurlar.

-B Segment Araçlar ( En Az Yakan, En Sorunsuz Segment )

A segmentinde olduğu gibi aracın segmenti uzunluğuyla belirlenir. B segmenti araçların uzunluğu 3600-4200 mm arasındadır. A segmenti araçlara göre daha geniş bir aile arabası olarak tanınır. Araçların çoğu 5 koltukla donatılmıştır.

C Segment Araçlar ( En Çok Tercih Edilen Segment )

Tekniksel açıdan uzunluğu 4200-4500 mm arasında bulunan araçlara verilen isimdir. Alt orta sınıf olarak adlandırılan C segment, Türkiye'de en çok satılan segmenttir. En çok satılan segment olması dolayısıyla da fiyatları nispeten ucuzdur.

D Segment Araçlar ( Büyük Aile Araçları )

Büyük aile arabası veya patron arabası olarak bilinen D segmenti araçlar, tekniksel olarak 4500-5000 mm arasında olan araçlardır. Geniş diz mesafesine ve hatırı sayılır genişlikte bagajları bulunur. D segmentine örnek olarak Toyota Camry, BMW 3 Serisi, Audi A4 gibi araçlar verilebilir.

Otomobiller ilginizi çekiyorsa Mutlaka Sürmeniz Gereken 10 Araba Tavsiyesi yazımızı inceleyebilirsiniz.

BenzinLitre güvenli ve keyifli yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page