BENZİNLOG
07
ağustos
2021
Otomobil
Araba Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araba Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayatımızda büyük bir yere sahip olan arabaların son yıllardaki fiyatlarının büyük bir hızla artmasıyla çoğu sürücü ikinci el arabaya yöneldi. Araçların alım ve satımı yapılırken hem alıcı hem de satıcı olarak uygulanması gereken önemli bazı noktalar vardır. Özellikle araba satarken dikkat edilmesi gerekenler sizin arabanızı daha kolay ve hızlı satmanızı sağlayabilir. Aynı zamanda dolandırıcılık ve araba kaybetme gibi riskleri de ortadan kaldırabilirsiniz. Küçük inceliklerin hayat kurtarıcınız olmasını istiyorsanız gelin araba satarken dikkat edilmesi gerekenlerin tüm maddelerine birlikte bakalım.

1) Oto Ekspertiz Raporu Almak

Hem araba alırken hem de araba satarken gerekli olan belgelerden en önemlisi oto ekspertiz raporudur. Alıcı, ileride sorun yaşamamak adına aracın herhangi bir sorunu olup olmadığını bilmek ister. Bazı satıcılar aracın önceki kazalarını veya arabadaki bazı sorunları gizleyerek yüksek fiyattan kâr elde etmeye çalışır. Bazı alıcılar ise satın alma işleminden sonra arabanın sorunlarını belirterek sizden ücret talep etmeye çalışabilir. Bu yüzden aracı eksper kontrolünden geçirip bu raporu aracı satılığa çıkarmadan önce hazır bulundurmakta fayda var. Araba satarken dikkat edilmesi gerekenler deyince ilk aklımızda gelen madde bu olmalı. Böylece alıcı kişiler size en başta güven duymaya başlayacaklardır. 

2) Aracınızın Piyasa Değerini Araştırmak

Aracın gerçek değerini belirlerken realist olmak her zaman için faydalı olacaktır. Arabalarla duygusal bağ kurmak doğal bir davranıştır. Fakat alım ve satım işlemlerinde bu davranış sizi kötü etkileyebilir. Aracınız ile aynı marka, model, yıl ve kilometreye sahip diğer araçların piyasadaki fiyatını öğrenip kendi aracınıza bu bakış açısıyla fiyat biçmek sizin için yararlı olacaktır. Aynı zamanda arabanızın piyasa değerini doğru bilmek, satma işlemi sırasında oluşacak gereksiz indirimlerden sizi koruyacaktır.

3) Aracın Bakımını Yaptırmak

Her konuda olduğu gibi araba satarken dikkat edilmesi gerekenler arasında da bakım bulunuyor. Aracınız cazip gözükmeli ki alıcıyı kolayca etkileyebilmelisiniz. İlk görünüm her zaman önemlidir bu yüzden ilk olarak arabanızı yıkamakla işe başlayın. Bu kısımda lastikler de büyük bir önem arz ediyor. Hem lastikler için hem de aracın kendisi için parlatıcı ürünler kullanmakta fayda var. Herhangi bir kusuru varsa tamir ettirmenin yanı sıra hafif çizikleri için çizik giderici kalem kullanabilirsiniz. Tabii ki aracın dışı kadar içi de önemli. O yüzden bagajın içi, kapı rafları ve konsol gibi birçok yeri detaylıca temizlemeniz size etkileyici bir sunum sağlayacaktır. Unutmayın ki temiz bir aracın potansiyel bir alıcıda yaratacağı etki her zaman size bir artı katacaktır.

4) Aracın Motorunu Kontrol Ettirmek

Arabanın en önemli kısımlarından olan motorun bakımı da büyük bir önem taşır. Motorun iyi durumda olduğundan emin olmak için oto tamirciye kontrol ettirmek size bir şey kaybettirmeyecektir. Otomobillerin motor kapaklarının genelinde yağ birikmesi meydana gelir. Bu durumda plastik kapağı temizlemeyi unutmayın. Motor için teknik bakım yaptırmak da araba satarken dikkat edilmesi gerekenler arasında olumlu bir yerdedir.

5) Ödeme ve Kapora Konusunda Dikkatli Olmak

Aracınızın trafik cezası veya vergi borcu varsa bunları ödemeden notere gitmeniz size zaman kaybettirecektir. Tüm ödeme işlemlerini hallederek satış işlemine başlamak size zaman kazandıracaktır. Buna ek, alıcı ve satıcı arasında karşılıklı güveni temsil eden kapora alımı elden gerçekleşmemelidir. Satıcının gerekli belgeleri tamamlayıp kaporayı alması her zaman için daha güvenli olacaktır. Satış konusunda anlaşanların bu işlemi noterde gerçekleştirmesi dolandırıcılığı önlemek adına insanlara yasal bir yol sunulduğunu gösterir. Bu durumda yasal olmayan işlemler engellenir veya herhangi bir sorun çıkması durumunda vatandaşlar yasal olarak haklarını arayabilir. Araba satarken dikkat edilmesi gerekenleri sizin için 5 maddede topladık. Şimdi de araç satarken noter işlemleri nasıl yapılır öğrenelim.

araba satarken dikkat edilmesi gerekenler

Araç Satarken Noter İşlemleri Nasıl Yapılır?

  • Satıcı ve alıcının kimlik belgeleri ile aracın ruhsatı talep edilir. Vekil varsa vekaletname hazırlanmış olmalıdır.
  • Belgeler kontrol edilir. Sorun çıkarsa işlem gerçekleşmez.
  • Aracın vergi borcu, trafik cezası ya da ipotek gibi satışa engel bir durumun varlığı kontrol edilir.
  • Satış sözleşmesinin imzalanmasının ardından araç alıcı adına tescil edilir. Böylece noter devri gerçekleşir.
  • Her yıl farklılık gösteren noter ücreti alıcı tarafından ödenir.
  • Satıcıya ait olan ruhsat iptal edildikten ve yeni tescil belgesi hazırlandıktan sonra satış belgesi sunulur.

Bu yazımızda sizlere araba satarken dikkat edilmesi gerekenleri anlattık. Artan sıfır ve ikinci el araba fiyatlarının düşüp düşmeyeceği de ayrı bir merak konusu. İkinci el araba fiyatlarıyla ilgili cumhurbaşkanı açıklamasını merak ediyorsanız buraya tıklayın!

BenzinLitre güvenli sürüşler diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page