BENZİNLOG
19
mart
2019
Araç Bakım
Araba Sağa Sola Dönerken Gelen Ses

Araba Sağa Sola Dönerken Gelen Ses

Aslında araba sağa sola dönerken gelen ses problemi oldukça çeşitli. Kimi zaman virajı alırken gaza bastığınızda tekerden kütür kütür seslerle, kimi zaman arkadan gelen tıkırtı ile karşılaşabilirsiniz. Araba sağa sola dönerken gelen sesin birden çok sebebi olabilir. Aracınızın aks başlarıyla ilgili problem olabilir.
Aks Takımı

Yüksek hızda giderken sesi duymuyor, araç herhangi bir yöne çekmiyor olabilir. Yine de yetkili servisinizden teyit almanızda fayda var. Bu ufak gibi görünen problem bir süre sonra sürüş güvenliğinizi tehdit edebilir. Kopma yaşanması durumunda ise yolda kalırsınız, çekici hizmeti almanız gerekir.

Bir kullanıcımızın yorumuna göre yetkili servisteki usta, tekerlek bağlantılarını sökmüş amortisörleri çıkarmış ve o bölgeyi mazotla temizleyip tekrar yağlamış. Problemini çözmüş bir daha ses duymamış. Ama aks başlarıyla ilgili bir probleminiz varsa sorun bu kadar kolay çözülmeyebilir.

Araba Sağa Sola Dönerken Gelen Ses Neden Oluşur

Araba sağa sola dönerken gelen ses rot ya rotbaşıyla ilgili bir problemden oluşmaz. Çünkü rot yada rotbaşının dönme opsiyonu yoktur. “Dizel araçlarda bu tip sesler normal” gibi bir cümle de doğru değildir.

Viraj demiri lastiğinde de yıpranma durumunda bu tarz seslerle karşılaşabilirsiniz. Ama bu ufak olarak nitelendirebileceğimiz problemi kendiniz de çözebilirsiniz.

Aracın ön takımını kontrol edecek işinin ehli bir usta, size sorunun çözümünü rahatlıkla verebilir. Masraf ile ilgili net bir şey söylemek çok mümkün değil. Yalnız aks yada aks başı ile ilgili sıkıntı var ise diğer seçeneklere göre daha tuzlu olacağını söyleyebiliriz. Ortalama bir aks setine 200 lira verirsiniz. Fakat aks aracınızın emniyet görevini üstlenen parçalardan biri. İhmal etmeyin. Ucuza da kaçmayın.

Aracınızı tamir ettirdikten sonra, tam tur direksiyonu sağa çevirin yavaş yavaş ileri gidin sonra geri vitese takıp aynı şekilde geri gidin sonra bunu direksiyonu tam tur sola çevirerek yapın düzelmişse ses çıkmayacaktır.

BenzinLitre iyi yolculuklar diler.


                           


Tüm içerikler okundu!

Next page