BENZİNLOG
09
ocak
2020
Araç Bakım
Araba Rölantide Ne Kadar Yakıt Tüketir

Araba Rölantide Ne Kadar Yakıt Tüketir?

Araba rölantide ne kadar yakıt tüketir? Yakıt tüketir mi sorusu herkesin aklına gelmiştir. Madem gaza basmıyoruz, o zaman motor yakıt tüketiyor mu? Araç durağan halde ancak motor çalışıyor durumda yani evet, yakıt tüketiyor. Motorunuz bu durumda en alt devirde çalışmaktadır.

Peki, motor rölantide saatte ne kadar yakıt tüketir? Motorun tipine, silindir sayısına, hacmine, bekleme saatine, ortam sıcaklığına, motor sıcaklığına, şanzıman durumuna ve ek olarak far, klima gibi donanımların çalışıyor olmasına göre değişiklik gösterir. Ancak genel bir şey söyleyecek olursak; motorlar rölanti halinde saatte 0.3-2.5 litre arasında yakıt tüketir.

Rölantide aracın yakıt tüketimini daha iyi anlayabilmek için rölantinin detaylarından bahsedelim.

Rölanti Nedir?

Rölanti ne demek? 'Vitesi boşa alma'nın havalı söylenişidir. Yani, motor çalışır haldeyken aracın hareketsiz durma halidir. Bazı etmenlere göre (kullanılan motor tipi,markası) değişmekle birlikte, rölanti durumunda bekleyen araç genelde 500-1000 devir arasında olması gerekir. Haliyle bu devrin altına düşülürse motorda tekleme, durma söz konusu olabilir.

 Aracınızı çalıştırdınız ve gaza dokunmadınız. Ne olacak? Aracınız kendini ayarlayacak ve sabit bir devirde çalışacaktır. İşte bu rölanti sayesinde gerçekleşmektedir. Rölanti düşük veya yüksek olabilir.

Rölantinin Düşük Olması

Aracın rölanti miktarı olması gerektiğinden düşük olduğunda, bu durum stop etmelerle sonuçlanır. Motordaki birçok parçanın sarsıntılı çalışmasına, gevşemesine, bozulmasına kadar neden olabilir. Mesela bastınız gaza gidiyorsunuz, yüksek hızdayken vitesi boşa atıyorsunuz ve araç stop ediyor! Bu büyük sorunlara sebep olabilir.

Rölantinin Yüksek Olması

Düşük rölanti kadar yüksek rölanti de sıkıntılı bir durumdur. Yüksek rölanti durumunda, motora gereğinden fazla gaz vererek yüksek yakıt tüketimine sebep olmaktadır. Mesela trafiktesiniz ve hararet daha çabuk artmaya başladı! Bunun sebebi yüksek rölantidir.

Rölanti Ayarı Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsettiğimiz durumların gerçekleşmemesi için rölanti ayarını yapmamız gerekir. Aslında bu işlem oldukça basittir. Bu ayarı yapmak için motora giden gaz telinin yanında küçük bir vida vardır. Bir tornavida desteğiyle rölanti ayar vidasını sağa (yüksek ise) veya sola (düşük ise) çevirerek motorun titremeden çalıştığı ana geldiğinde bırakarak, rölanti ayarını kendiniz yapabilirsiniz! 

Tüm içerikler okundu!

Next page