BENZİNLOG
13
mayıs
2019
Araç Bakım
Araba Perte Çıkarsa Ne Olur

Araba Perte Çıkarsa Ne Olur?

"Araba perte çıktı" demek kaza sonrasında %70 ya da daha yüksek bir oranda hasarı bulunması ve tamir, bakım, onarım gibi masrafların sigorta bedeline yaklaşması anlamına gelir. Peki, araba perte çıkarsa ne olur?

Kaskolu Araba Perte Çıkarsa Ne Olur?

Bir kaza durumunda eğer araba perte çıktı ise kaskoya teslim etmeniz gereken evraklar var. Bu evrakları 5 gün içinde kasko şirketinize iletmeniz gerekmektedir. Sonrasında aracınız incelenecektir. Gerekli evraklar:

  • Trafik Kaza Raporu
  • Alkol Raporu
  • Ehliyet ve Ruhsat Fotokopisi
  • Prim Makbuzları 
  • Kasko Poliçesi
  • Aracın Hasarlı Fotoğrafları (Kaza yerinde çekmekte fayda var.)             

Kaskolu araba perte çıkarsa ne olur, tabiki bu masrafı kaskonun karşılamasını bekliyorsun. Bu sebeple tüm bu belgelerin eksiksiz ve zamanında teslim edilmesi çok önemli. Hasar bildirimi yapmayı unutmayın.

Araç ekspere gitmesi halinde onarım ve parça durumları rapor şeklinde kaskonuzu yaptırdığınız sigorta firmasına sunulur. Yapılan hesaplama sonucu eğer masraf araç rayiç değerinin üstünde ise araç hasarlı sayılır. Teminat bedelini geçmemek şartıyla sigorta şirketi size aracınızın rayiç değerini öder. Aracınız sigorta şirketinde kalır. Sonuçta araba perte çıktı. Siz de paranızı aldınız. Bu andan itibaren aracın satılması, devredilmesi vs. gibi tüm işlemler sigorta şirketlerine ait.

Araba Pert Olunca Kasko Ne Kadar Öder?

Sanıyoruz ki en çok merak edilen soru araba perte çıktı, kasko ne kadar öder? Türkiye Sigortalar Birliği tarafından paylaşılan 2013 yılında belirlenen şartlara göre, kasko aracınızı rayiç bedeli kadar teminata alır. Yani sigorta şirketi hasarı onaylaması durumunda size aracın o tarihteki rayiç bedelini öder. Rayiç bedelinizin hesaplanma yöntemine de poliçeniz de yer verilir. Eğer verilmez ise Türkiye Sigorta Birliği tarafından belirlenen kriterler ele alınır. Size kaskodan karşılayacağı ücrete dair teklif gelir. Onaylamanız halinde ödemeniz yapılır. Eğer fiyatı düşük bulup onaylamazsanız, sigorta fiyatı yükselterek yeni teklif sunabilir ya da araba perte çıktı demek yerine onarım yapma şeçeneğini ele alır. Bu noktada karar sizin. 

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler


Tüm içerikler okundu!

Next page