BENZİNLOG
23
haziran
2021
Otomobil
Araba Parçaları Neden Pahalı

Araba Parçaları Neden Pahalı

Araba almak denince akla araba fiyatları, her sene katlanarak artan vergiler / zamlar gibi birçok kalem geliyor. Araba Parçaları da bu kalemlerden bir tanesi. Kazalarla veya kullanıma bağlı olarak aşınan araba parçalarının zaman içerisinde değiştirilmesi gerekiyor. Bu yazımızda sürücülerin kanayan yarası olan "Araba Parçaları Neden Pahalı?" sorusuna cevap arıyoruz.

Araba parçaları fiyatları iki açıdan ele alınabilir: Orijinal yedek parça ve yan sanayi yedek parça.

Orijinal yedek parça fiyatları konusunda Avrupa ve Türkiye'yi karşılaştıracak olursak, fiyatların Avrupa'da daha ucuz olduğunu görürüz. Bunun sebebi üretici firmaların Avrupa merkezli çalışmasıdır. Araba Parçaları Avrupa'da üretilip ülkemize girerken Dolar-Euro kuru ve alınan vergilerden dolayı fiyatlar yükselmiş oluyor. 

Yan sanayi araba parçaları ele alındığında ise yedek parça üretimi yapan çok firma olduğundan, ülkemizde fiyatların daha esnek olduğu açıktır. Bunların yanında, Türkiye'de fabrikası olan markaların araba parçalarına ulaşmak hem fiyat hem de erişilebilirlik açısından daha uygundur. Türkiye'de üretildiği için yedek parçası ucuz olan bazı modeller:

> Toyota: Corolla, Verso ve CH-R

> Honda: Civic Sedan

> Renault: Megane Hatchback, Megane Sedan, Clio

> FIAT: Egea Hatchback, Egea Sedan, Doblo ve Fiorino

> Ford: Transit ve Tourneo

> Hyundai: i20 ve i10 ISUZU: D-MaxOtomobil fiyatlarıyla ilgileniyorsanız sizi "İkinci Elde En Çok Değer Kazanan Arabalar" başlıklı yazımıza bekleriz.

BenzinLitre güvenli ve keyifli yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page