BENZİNLOG
21
eylül
2021
Araç Bakım
Otomobil
Araba Neden Su Kaynatır

Araba Neden Su Kaynatır

Doğru müdahale edilmediğinde ciddi kazalara ve yaralanmalara yol açabilecek su kaynatma problemine halk arasında hararet yapma da denir. Sürücülerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi "Araba Neden Su Kaynatır" oldu. Gelin birlikte inceleyelim:

Arabaların su kaynatmasının ana nedeni yoğun trafiktir. Yoğun trafikte kalan otomobilin soğutma suyu devridaimi durur. Otomobil yoğun trafikte rüzgar alamadığından suyunu soğutmak için radyatör fanını kullanır. Soğutma sistemi arızalı otomobiller ise araç fan açmasına rağmen su kaynatırlar. "Araba Neden Su Kaynatır" sorusuna verilebilecek diğer cevaplar:

- Soğutma sıvısının azalması

- Fan arızası

- Termostat arızası

- Devridaim pompası arızası

- Soğutma hortumlarında delik

- Motorun zorlanmasıSu Kaynatan Araba Conta Yakar mı

Motorun üst kapağı ile pistonlarının birleştiği yerde soğutma suyu ve motor yağının dolaştığı bir conta bulunur. Bu conta, motorun soğutma sıvılarının birbirlerine karışmasını önler. Motorun ideal çalışma ısısına göre dizayn edilen bu parça aracın hararet yapması durumunda işlevini yitirir ve erir. Conta yanması sonucu motor yağı ve soğutma sıvısı birbirine karışır.

Motor hararet yaptığı halde sürüşe devam edilirse conta yanabilir. Yani "Su Kaynatan Araba Conta Yakar mı" sorusuna verilebilecek cevap: Eğer araç uyarı verdikten sonra hemen kenara çekip gerekli önlemleri alırsanız üst kapak contası yanmayacaktır.Conta Yakan Araba Nasıl Anlaşılır

Conta yanması durumunda erken arıza tespiti çok önemlidir. "Conta Yakan Araba Nasıl Anlaşılır" sorusunun birkaç farklı cevabı mevcuttur:

- Soğutma suyu genleşme kabı içerisindeki suyun kirlenmesi

- Motor çalışır durumdayken egzozdan yoğun bir şekilde beyaz duman çıkması

- Motorda karter yağ seviyesinin içine karışan sudan dolayı yükselmesi

- Motor soğutma suyunun azalması

- Aracın hareketinde dengesizlikler, ani yükselmeler

- Araçta gaz yememe ve tekleme


Araç arızalarına ilgiliyseniz sizleri "LPG Neden Patlatma Yapar 2021" başlıklı yazımıza bekleriz.

BenzinLitre güvenli ve keyifli yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page