BENZİNLOG
03
temmuz
2021
Araç Bakım
Otomobil
Araba Neden Kendi Kendine Gaz Verir?

Araba Neden Kendi Kendine Gaz Verir?

Arabalar ilgi isteyen makinelerdir. Özellikle arabanın yaşı büyükse bu ilgi daha da fazla olmalıdır. Eğer gerekli özeni ve ilgiyi göstermezseniz birçok sorun ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sonuçta yüzlerce kiloluk bir makineden bahsediyoruz. Peki araba neden kendi kendine gaz verir? Bu sorunun nedeni ve çözümü nedir? Gelin beraber inceleyelim!

Öncelikle sorunu tanımlayalım: 

Aracınızla seyir halindesiniz ve belirli bir devir bandında ilerliyorsunuz. Vites değiştirmek için debriyaja bastınız ancak devir göstergesi azalmıyor hatta yükseliyorsa yüksek bir ihtimalle aracınızda bu sorun vardır. 

Yahut aracınızı çalıştırdınız ve yüksek bir devir ile rölantide çalışıyor. Özellikle benzinli araçlarda birkaç dakika böyle yapması normal fakat 5 dakikadan fazla süredir hala normal rölanti devrinden (700-1000 rpm arası) daha yüksekte çalışıyorsa yine yüksek ihtimalle bu sorunla karşı karşıyasınız demektir. 

Başka bir durum ise; aracınızla seyir halindesiniz ve durmanız gerekti. Örneğin trafik ışıklarına denk geldiniz ve durdunuz. Araç rölantide ancak normal rölanti aralığından daha yüksek devirlerde. Bu durumda da yine yüksek ihtimalle aracınızda sorun var demektir. Yukarıdaki tüm sorunların ortak noktası aracın kendi kendine gaz vermesi.

Bu sorun birkaç sebepten ötürü meydana gelebilir: 

1- Gaz Kelebeğinin Kirlenmesi veya Arızalanması

Gaz kelebeği, gaz pedalına basıldığında motorun devir artırması için açılan bir kapı görevi görür. Gaz kelebeği açılmadan motor rölanti konumunda çalışır. Bu kelebeğin kirlenmesi kapının açık kalması gibi durumlara yani gaza basmadığınız halde motorun rölanti halinden yüksek devir çevirmesine sebebiyet verir.

2- Oksijen Sensörünün Arızalanması 

Oksijen sensörü, en kısa tabirle hava-yakıt karışımını kontrol eden bir sistemdir. Araçlarda 2 yahut 1 adet bulunur. 

3- Maf Sensörü Arızalanması veya Kirlenmesi

MAF sensörü, hava filtresinden gaz kelebeğine giden havayı ölçer. Elde ettiği bilgiyi, etkili motor yönetimi sağlamak için motora doğru hava-yakıt karışımını sağlamaya çalışan aracın bilgisayarına (ECU) gönderir. Bu parçanın arızası veya kirlenmesi durumunda araçta birçok sorun çıkabilir. 

4- Gaz Telinin Arızalanması 

Son olarak gaz telinin arızalanması var. Gaz teli yeni araçlarda yerini elektrikli bir sisteme bırakmıştır. Eski araçlarda gaz pedalına basılmasıyla birlikte, gaz kelebeğini açacak olan tele çekme kuvveti uygulanır. Bu şekilde devir artar. Bu gaz teli zaman içinde gevşeyebilir yahut ayarı bozulabilir. Bu sorunlar için en etkili çözüm bir oto tamircisine başvurmaktır. 


Dizel Araba Rölantide Kendi Kendine Gaz Veriyor 

Dizel araba rölantide kendi kendine gaz veriyorsa birkaç deneme yapmakta fayda var. Öncelikle aracınızı yeni çalıştırdıysanız ve hava soğuksa araba bunu yapabilir. Ancak birkaç dakikayı geçtiyse bir sorun var demektir. Diğer denemeniz gereken şey ise; belli bir oranda gaza basıp ardından ayağınızı gaz pedalından çekmeniz. Çektikten sonra araç halen devir düşmüyor, halen dizel aracınız kendi kendine gaz veriyorsa aracınızı bir motor ustasına götürmeniz iyi olabilir.


Otomatik Vites Araba Kendi Kendine Gaz Veriyor 

Otomatik vites arabanın kendi kendine gaz vermesi manuel araçların kendi kendine gaz vermesinden farklı bir durum değil. Yukarıdaki bilgilerle aynı sorundan dolayı kaynaklanma olasılığı oldukça yüksek. 


Skoda'nın yeni modeli olan Scala alınır mı? Kronik sorunları var mı? Tüm bunların cevabı için Skoda Scala Kronik Sorunları yazımızı okuyabilirsiniz!

BenzinLitre keyifli sürüşler diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page