BENZİNLOG
23
Şubat
2022
Yakıt
Otomobil
Araba Neden Gaz Yemez

Araba Neden Gaz Yemez ?

Araçlarda karşımıza çıkan problemler arasında gaz yememe ve tekleme, sürücüyü zorlayan problemlerdendir. Bu problemlerin başlıca çıkış nedenleri yakıt ve filtre  , supap ve eksantrik ayarları, ateşleme ,egzoz ve katalizör sistemlerinde açığa çıkan sorunlardan ileri gelmektedir. Araba neden gaz yemez sorusunu cevaplandırmak için bu sistemlerde açığa çıkan sorunları detaylıca inceledik.

Rölanti Valf'i (Motoru): Benzinli araçların teklemesinin ve gaz yememesinin en büyük sebeplerinden biri rölanti motorudur. Problem çözümü ise parçanın bakımının yaptırılmasıdır.

Buji Kablosu İle Bujiler: Ateşlemede oluşan arızalar aracın teklemesi ile oluşan bir problemdir. Yakıtın yanma odasına geçmesi ancak bir türlü orada yakılamaması çiğ gaz atımına sebep olur . Açık hava filtresinde geri tepmeye ve  egzoz patlamasına dahi sebep olabilmektedir.

Gaz Kelebek Adaptasyonu: Gaz kelebeği adaptasyonunun ayarının düzeninin bozulması halinde ,ateşleme sistemi elektronik olan araçlarda  tekleme ve gaz yememe durumu meydana gelir. LPG'li ve benzinli araçlarda ,kirlenme ve kurum tutma problemleri de  buna neden olmaktadır.

Katalitik Konvektör (Dönüştürücü) Arızaları: Daha çok dizel araçlarda karşımıza çıkan bu problem, katalitik konvektörün içerisinin dağılması ya da tıkanmasından dolayı aracın üretmiş olduğu atık gazı dışarı atmada yeterli olmayarak motorun çalışma dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkar. 

Ateşleme Bobini: Ateşleme bobininde bir sorun ortaya çıktığı zaman yanma odasına ulaşan yakıt, burada yanmadan dışarı atılır ve aracın gaz yememesi problemi meydana gelir. Ateşleme bobininde arıza olduğu tahmin ediliyorsa araç bakıma girdiği zaman bu parçaya da bakılmalı ve her 70-150 bin kilometrede bir yenisi temin edilmelidir.  

Filtre Tıkanıklığı: Aracın bir diğer gaz yememe sebeplerinden biri de  araçlardaki LPG filtresi ve yakıt filtresinin tıkanması sorunudur. Bu sorun  araçtaki yakıt gereksiniminin sağlanamamasına ve aracın fakir karışım sorunu ile karşılaşmasına sebep olur. 

 Enjektörlerde oluşabilecek problemler: Aracın ihtiyacı olan yakıtın, yanma odalarına yeterince ulaştırılamaması ve buna bağlı olarak arabanın boğulması ve gaz yememesinin nedeni  LPG enjektörleri ,benzin enjektörleri ve dizel mazot enjektörlerinde tıkanmalar ve arızalar meydana gelmesidir.

Akü problemleri: Azami miktarda  elektrik akımı her arabanın çalıştırılabilmesi için gereklidir. Şarj fakirliği ve şarj dinamosunda problem  olan araçlar gaz yemeyebilir veya tekleyebilir.

Pompa Ve Basınç Sorunları:   Araca yakıt gelse bile ihtiyacı olan kadar basınçlı gelmemesinden kaynaklı problemlerin nedeni mazot pompası arızası ya da benzin pompasında oluşabilecek basınç eksiklikleridir. Araçlara göre değişebilmekte olup ortalama yakıt pompa bar değerleri 3 barın altına düşmemelidir.

Aşağıdaki videodan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.


Benzinli Araç Neden Gaz Yemez?

Benzinli arabaların motorunun ses çıkarmaması her zaman insanları çekmiştir ama benzinli araçta çıkacak en küçük bir arıza çekiş problemlerine yol açmaktadır. Benzinli araçlar dizel araçlara göre tork bakımından zayıf olduğu için mükemmel çalışmaları gerekir. Diğer araç türleri ile kıyaslandığında benzinli aracın daha geç kalkması ve manevralarının daha yavaş olması bundan kaynaklanır. Şimdi benzinli araba neden gaz yemez ona bakalım.

1) Buji kabloları, ateşleme bobini veya bobinleri  çekişi etkileyen önemli parçalardır. Enjeksiyonlu araçlarda bazı sensörlerin bozulmuş olması çekişi etkileyebilir, bunlardan en önemlisi oksijen sensörüdür. Bir hata söz konusu olduğunda gösterge panelinde hata kodu karşınıza çıkar. Karbüratörlü araçlar için ise benzin ayarının yapılması çekişi etkilediği için büyük önem arz eder.

2) Belli km'lerde ateşleme sisteminin değiştirilmesi gerekir, bununla birlikte buji ve kabloları da değiştirilmediyse onlarında da derhal değiştirilmesi gerekir. Hem fiyat olarak sizi zorlamazlar hem de yakıt değerlerinizde gözle görülür azalma sağlarlar. Eğer aracınız eski ise ateşleme modülüne de bakmanızı tavsiye ederiz zira eski araçlarda bu parça da çok arıza olabiliyor. Yakıtın istenenden az veya çok verilmesinden veya ateşlemenin az olmasından olmasından kaynaklanan problemler çekişi etkiliyor.

3) Benzin filtrelerinin her 15 km'de bir değişmesi gerekir zira tıkanması durumunda motora aza yakıt gideceği için çekiş düşer. Eğer hava filtresini de uzun süre değiştirmediyseniz , tıkanmış olabilir. Bu durum da yine benzinli araçlarda çekişten düşüşe sebep olur.

4) Benzin otomatiğine sahip araçlarda benzin otomatiğinde arıza olabilir. Benzin otomatiği haricinde ufak bir benzin kaçağı bile aracı çekişten düşürebilir.

5) Tüm her şeyin kontrolü yapıldıktan sonra bile hala problem varsa  silindir kapak contası yanmış olabilir.  Uzman teknisyenin kontrol etmesi gerekir. Kompresyon testi yapılan yerlerde silindirlerde oluşan kompresyon kontrol edilmelidir.

Dizel araba neden gaz yemez ?

otomatik şanzımanlarda  sıklıkla karşılaşılan dizel araba neden gaz yemiyor durumu. araca sahiplerini rahatsız eden konulardan biri. Otomatik şanzımanlı ise araç hatta DGS vites ise gaza aniden yüklenilince aracın gaz yememesi çok normal. Bu tür araçlarda gaz yavaşça verilmelidir.

Araç düz vites ise kötü mazotlu olmasından dolayı dizel araba gaz yemiyor demek tamamen yanlıştır. Sorun mazottan değil, mazot filtresinden kaynaklanmaktadır. Kontrol edilmesi , ihtiyaç dahilinde de değiştirilmesi gerekmektedir.

Dizel araba gaz yemiyorsa şu parçalar arızalı olabilir;

1) Turbo: Devreye girmemesi aracın gaz yemiyor olmasına işarettir .Kontrol edilmesi gerekir.

2) Selenoid valfı: Selenoid valfi turbonun basıncını kontrol eden elektromekanik vanadır. Arıza olabilir, temizletilmesi gerekir. 

3) Kelebeği arkasında yer alan sensör: Bu parçanın arızalı olması kalkışta bir problem yaratmayacaktır ama yüksek devirlerde problem çıkarabilir ve tekleyebilir.

4) Mazot Filtresi

5) Katalizör :Tıkanmış olabilir.

6) Egzoz Manifoldu: Belki kurum yapmıştır, temizlettirmekte fayda var.

7) EGR valfi: En son akla gelen parça olmakla beraber problemin en çok yaşandığı parçadır. Bir problem olduğundan yetkili servis bu parçanın değişimini yapmalıdır.

Dizel araba gaz yemiyor ise bilgisayara bağlatılmalı ve test edilmelidir. Problem çok büyük olasılıkla kötü mazottan kaynaklanmaz. Bu yüzde arabanızı satmak gibi bir hataya düşmeyin zira bu problemden dolayı araçlar piyasanın altı değerlere satılıyor.

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page