BENZİNLOG
18
nisan
2020
Araç Bakım
Otomobil
Araç Bakım
Otomobil
Araba Neden Benzin Kokar?

Araba Neden Benzin Kokar?

Eğer sizin arabanızdan da benzin kokusu ya mazot kokusu geliyorsa bunun birden fazla sebebi olabilir. Özellikle uzun yolculuklarda bu durum sizi fazlasıyla rahatsız edecektir. Ayrıca araba benzin kokuyor ise petrol türevi olan bu maddeleri solumak da sağlığınız için oldukça zararlı. Bu yazımızda araba neden benzin kokar, listeliyoruz! 

1- Yakıt Göstergesini Kontrol Edin

Eğer yakıtınız çok hızlı azalıyorsa yırtılan hortumlar benzin kokusuna sebep olabilir, araba benzin kokuyor diyebilirsiniz. Profesyonel müdahale gerekir, önemsemediğiniz takdirde oldukça tehlikeli bir durumdur. Yanıcı olan benzinin tutuşması için bir sigara izmariti yeterli. 

2- Araba giderken benzin kokuyor

Depo kapağınızdaki conta gevşemiş olabilir. Bu bölgeye şamandıra denir. Depo kapağı genelde arka koltuğun altında yer alır. Koltukları kaldırıp kapağı söktüğünüz takdirde depo kapağına ulaşabilirsiniz. Eğer depo çevresi nemli ise araba neden benzin kokuyor sorusuna cevap buldunuz demektir. Conta iyice yırtılmış, yıpranmış demektir. Conta benzinle temas ede ede zamanla yıpranır, değişmesi gerekmektedir. Kendiniz de bu değişimi yapabilirsiniz. 

Keskin bir benzin kokusu geliyorsa, koltuğu kontrol etmekte fayda var. Koku koltuğa da geçmiş olabilir. 

3- Araç yağ yakıyor olabilir

Yanmış yağ ile benzin kokusu birbirine benzer ve çok sık karıştırılır. Bu durumda acilen servise gitmeniz gerekmektedir. Aldığınız koku benzin değil yağ da olabilir.

4- Depoyu fulleyince koku geliyor ise

Depo dolum ağzı çevresinde araç yakıt kaçırıyor olabilir. Yada yine şamandıra contası yıpranmış olabilir. Söz konusu noktalarda terleme olacaktır, dokunarak anlayabilirsiniz. Bu sebeple aracın deposunu fullediğinizde benzin kokusu geliyorsa depo dolum ağzını ve şamandırayı kontrol ettirmelisiniz. 

Araba İlk Çalışırken Benzin Kokusu

Benzin kokusu her ne kadar bidonda güzel gelse de araç içinde iken oldukça rahatsız edici bir hal alıyor. Araba çalışırken benzin kokusu genelde egzozdan çıkan kokunun aracın içine kadar girmesi sebebiyle oluşur. Araç soğuk iken motorun ateşlemeyi tam gerçekleştirememesi ve aracın egzozdan çiğ yakıt atması sebebiyle araba çalışırken benzin kokusu ortaya çıkar.

Eğer koku fazla ise aracınızı servise götürüp, ateşleme tesisatının kontrol edilmesi gerekmektedir. Buji, buji kablosu, bobin gibi parçalarda arıza olabilir.

LPG'li Araçlarda Benzin Kokusu

LPG'li araçlarda da  benzin kokusu görülmektedir. Bunun nedeni LPG ve gaz kesici arızası yada benzin pompası arızası olabilir. Bilindiği üzere araç LPG'li araç çalışırken benzin pompası çalışmaya devam eder. Bu durumda benzin hortumları üzerinde basıncının devam ettiği anlamına geliyor. Zamanla eskiyen hortum yada arızalı kesici, pompa gibi durumlarda LPG'li araçlarda benzin kokusu oluşabilir. 

Tüm bunlara ek olarak benzin filtresiniz tıkalı ise arabada kaçak olabilir. Enjektörleriniz de yine fazla yakıt üflüyor ise araçtan benzin kokusu gelebilir.

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler.

#evdekal

Tüm içerikler okundu!

Next page