BENZİNLOG
05
mayıs
2019
Araç Bakım
Araba Lastiği Ne Zaman Değiştirilmeli

Araba Lastiği Ne Zaman Değiştirilmeli?

Araba lastiği ne zaman değiştirmeli sorusunu 2 temel faktör ile cevaplayabiliriz. Bunlardan ilki “yıl” diğer isi “yapılan kilometre”. Bir aracın lastiği en fazla 50.000-60.000 kilometre arasında değişmelidir. Asfalt, hava şartları, sürüş stiliniz gibi faktörlerden ötürü eskiyen lastiğinizi, miladı dolmasına rağmen kullanmanız risk teşkil etmektedir. 

"Araba lastiği ne zaman değiştirilmeli"yi belirleyen diğer faktör ise yıl. İçerdiği kauçuk malzeme yapısına bağlı olarak araç lastiğinizi 5 yıldan fazla kullanmamanızı öneriyoruz. Zaman geçtikçe lastik yüzeyinde meydana gelen aşınma, çatlama gibi durumlar sebebiyle lastiğiniz kullanılamaz hale gelir. 

Lastik Ne Zaman Değiştirilir?

Standart kullanımın bitmesi dışında, eğer :
-Lastik dişleri 1,6 mm’den fazla (diş derinliği seviyesi) aşındıysa,
-Yanak kısmında hasar varsa,
-6mm çaptan daha büyük delik yada aşınma varsa,
-lastiğin teker üzerine oturan parçasında (topuk) arıza varsa araba lastiği değişim zamanınız gelmiştir.

Lastiğin Ömrü Nasıl Uzatılır?

Lastik ayarı, hava basıncı, sırt aşınması gibi bakımları düzenli ve doğru yapmanız lastiğinizin ömrünü uzatacaktır. Fakat bu lastiği 5 yıldan yada 50.000-60.000 kilometreden fazla kullanabilirsiniz demek değil. Araba lastiği değişimi yaparken üretici talimatlarını mutlaka önemseyin. Dünya devi lastik markaları da kendi lastiklerinde dahi 5 yıldan fazla kullanmanızı önermiyor. 

Lastiğin Yılı Nasıl Anlaşılır?

Lastiğin yan tarafında lastiğin plakası diyebileceğimiz rakamlar bulunur. Peki bunlara bakarak lastiğin yılı nasıl anlaşılır?

lastik yılı nerede yazar ile ilgili görsel sonucu

Lastiğin yan tarafında yazan 4 haneli sayıya baktığınızda son 2 hane üretildiği yılı ilk 2 hane ise üretildiği haftayı sembolize eder. Görselde yer alan lastik 2012 yılının 10. Ayında üretilmiştir.İlk 2 hane 1 ila 52 arasında değişebilirken son 2 hane ise üretilen yılın son 2 basamağını temsil eder (Bknz 2012 – 12)

Araba lastiği ne zaman değiştirilmeli sorusuna cevap ararken lastik yılınızı dikkate almayı unutmayın.

Tüm içerikler okundu!

Next page