BENZİNLOG
11
ağustos
2021
Otomobil
Araba Kullanmaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Araba Kullanmaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Ehliyetini almış, ilk defa trafiğe çıkacak sürücülerin heyecanlı veya gergin olması çok normaldir. Yapılan araştırmalara göre trafiğe ilk çıkışta yaşadıklarınız, "sürücü olmaya" bakış açınızı derinden etkiler. İyi sürücüleri diğerlerinden ayıran faktör, trafiğin bin bir türlü halinde soğukkanlılığını koruyabilmektir. Trafiğe ilk defa çıktığınızda dikkat etmeniz gereken bazı temel noktalar vardır. Bu noktaları "Araba Kullanmaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler" başlıklı yazımızda sizler için sıraladık.

1. Emniyet kemeri takmak, yolda telefon ile uğraşmamak, trafik levhalarını takip etmek gibi yolun temel kurallarına uymak çok önemlidir. Bu kurallar basit ve önemsiz gibi gözükse de güvenliğiniz için mühimdir.

2. Araba Kullanmaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler listesinde belki de en önemlisi sakinliğinizi koruyabilmektir. Trafik, sizi hiç beklemediğiniz zamanlarda beklemediğiniz olaylarla karşı karşıya getirebilir. Böyle durumlarda yapabileceğiniz en iyi şey soğukkanlı olmak ve rasyonel bir bakış açısıyla çözümü aramaktır.

3. Trafiğe ilk çıkışınızda kendinize güvenmeniz çok önemlidir fakat bu güvenin dozunu iyi ayarlamalısınız. Fazla güven dikkatsizliğe yol açabilir. Özetle, trafikte ne fazla özgüvenli ne de fazla ürkek olun.

4. Önceden de bahsettiğimiz gibi, trafikte kontrolünüz dışında gelişen olaylarda mağdur olmamak için tedbirinizi önceden almalısınız. Örneğin yolda sık karşılaşılan araç arızaları ve çözümleri konusunda kendinizi eğitebilirsiniz veya olası kazalara karşı trafik sigortanızı önceden yaptırabilirsiniz.

5. Trafiğin belli bir akışı vardır, ona uyum sağlayın. Fazla hızlısı da yavaşı da tehlike yaratır, unutmayın. Kısacası yola güvenin.Araba Kullanmayı Nasıl Geliştirebilirim

Acemiliğini atmak isteyen sürücülerin kafasında aynı soru: "Araba Kullanmayı Nasıl Geliştirebilirim?" Bunun en güzel yolu pratik yapmaktan geçer. Teoride her şey ne kadar yerli yerinde de gözükse, gerçek hayata gelince elinizin ayağınıza dolaşmaması için antrenmanlı olmanız şart.  

Pratik yapma sürecinde aşama aşama ilerlemeniz daha sağlıklı olacaktır. Başlarda trafiğe kapalı alanlarda oturuşunuzu, direksiyon tutuşunuzu kavradıktan sonra yavaş yavaş işlek yollara çıkmanızı tavsiye ederiz. Şehirler arası yolculuklara çıkacak olursanız başlarda yanınızda mutlaka tecrübeli bir sürücü bulunmasını öneririz. 

Sürüş geliştirme çalışmalarınızı çoğunlukla kendi aracınızla yapmanız önerilir çünkü böylelikle el alışkanlığınız oluşacak ve aracınızla bağ kurmuş olacaksınız.Araba parçaları ile ilgileniyorsanız sizi "Fren Hidroliği Nedir?" başlıklı yazımıza bekleriz.

BenzinLitre güvenli ve keyifli yolculuklar diler.  

Tüm içerikler okundu!

Next page