BENZİNLOG
16
eylül
2021
Otomobil
Araba Kullanmanın Aylık Maliyeti

Araba Kullanmanın Aylık Maliyeti

İnsanlar arasında araba sahibi olmak her zaman bir statü sembolü olmuştur. Çoğu sürücü bile lüks araba kullanan insanların trafikteki duruşlarından bunu anlayabilir. Araba sahibi olmak bir statü sembolü olmakla beraber aynı zamanda yatırım aracı olarak da görülür. Fakat araba kullanmanın aylık maliyeti düşünüldüğünde aslında arabanın bir yatırım aracı olmadığı gayet açık. Peki, gerçekten hesaplamak gerekirse araba kullanmanın aylık maliyeti ne kadardır?

Araba kullanmanın aylık maliyetini hesaplamak istediğimizde işim içine birden fazla kalem giriyor. Hesaplarken hangi ayı baz alarak hesapladığımız da önemli bir etmen diyebiliriz. Trafik sigortası, MTV, araba muayenesi gibi ücretleri de işin içine kattığımız zaman aylara göre araba kullanmanın aylık maliyeti değişkenlik gösterebilir. Ortalama bir hesaplama yapmak gerekirse ilk masrafımız kesinlikle ama kesinlikle yakıt olacaktır.


Yakıt

Arabayı kullandığınız sürece bir sürü maliyetiniz olmakla beraber sürücüleri en fazla rahatsız eden noktalardan birisi de yakıt fiyatlarıdır. Sürekli artan yakıt fiyatlarının önüne geçemedikleri ve araba kullanmak için yakıt almak zorunda oldukları için bazen bu durum çok can sıkıcı olabiliyor. Ortalama bir arabanın aylık yakıt kullanımı 700-800 TL'dir. Tabi ki gidilen kilometreye göre arabanın yakıt türüne göre bu miktar değişkenlik gösterebilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi

Eğer bir araç sahibiyseniz her yıl ödemeniz gereken bir Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) vardır. Ocak ve Temmuz aylarının sonlarına kadar ödenmesi zorunlu olan MTV, araba kullanmanın aylık maliyetini arttıran başka bir kalemdir. 2021 yılı MTV fiyatı en az 109 TL iken en fazla 50 bin TL'dir.

Trafik Sigortası

Her ay yaptırmanız gerekmese de her yıl yenilemeniz gereken bir kalem olan trafik sigortası, ödendiği aya göre araba kullanmanın aylık maliyetini arttıran bir etmen. Araba modeli ve değeri, sürücünün kaç yıldır ruhsat sahibi olduğu gibi etmenler trafik sigortasının maliyetini değiştirebiliyor. Fakat ortalama bir değer söylemek gerekirse, her yıl yaptırmanız gereken trafik sigortasının yıllık ücreti 830 TL'dir.

Bakım ve Onarım Giderleri

Arabanın yaşına, kullanım sıklığına, markası ve modeline göre değişen bir diğer araba kullanmanın aylık maliyetini arttıran kalemi ise bakım ve onarım giderleri. Bir şekilde her ay masraf çıkaran bu kalemde yıla göre hesapladığımız zaman ve eğer şanslıysanız ortalama 500-700 TL ödeme yaparsınız.

Lastik ve Akü Maliyeti 

Hem lastik hem de akü için konuşmak gerekirse düzgün bir kullanım sağlanırsa 3-4 yılda bir değiştirilmesi gereken lastik ve akü de araba kullanmanın aylık maliyetini uzun vadede arttıran son iki kalem diyebiliriz. Lastik maliyeti düşünüldüğünde yine arabadan arabaya ve lastik tipine göre değişen maliyetler söz konusu. Fakat ortalama bir şey söylemek gerekirse 1200-1500 TL aralığında diyebiliriz. Akü masrafına gelecek olursak da 350-500 TL aralığında diyebiliriz.


Aslına bakacak olursak araba sahibi olmak iyi bir yatırım tavsiyesi olarak gözükse de araba kullanmanın aylık maliyeti yazısında da görüleceği üzere birçok etmen maliyeti arttırıyor. Bu yüzden bu kalemler göz önünde bulundurularak araba almak sizin için daha iyi bir tercih olabilir.


BenzinLitre güvenli ve huzurlu yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page