BENZİNLOG
09
ekim
2021
Otomobil
Araba Kışın mı Yazın mı Alınır

Araba Kışın mı Yazın mı Alınır?

Daha önce hiç araba almayan veya arabasını yenilemek isteyen kişiler için en önemli şeylerin başında "Araba kışın mı yazın mı alınır?" sorusu gelir. Araba kışın mı yazın mı alınır? sorusunun tam net bir cevabı olmasa da bazı değişen faktörler dikkate alındığında arabanın ne zaman alınacağına dair bir yorum yapılabilir. Arabanın ne zaman alınacağına karar vermek için öncelikle pazarı araştırmak çok önemli bir faktör. Ülkemizde kış aylarında pazara baktığımız zaman, özellikle ocak ve şubat aylarına, diğer aylara göre daha sakin geçtiğini söyleyebiliriz. Mart, nisan ve mayıs ayları ise hem bayilerin hem de araç sahiplerinin en canlı sezonu. Tabi ki bu sakinlik ve canlılık sezonları 2. el piyasası için geçerli. Eğer sıfır araç almak istiyorsanız şirketlerin kampanya zamanları sizin için büyük bir fırsat. Bu kampanyalar da şirketlerin stratejilerine göre değişiklik gösterebilir. Yani sizin anlayacağınız, hangi tür araç alacağınızdan aracın sıfır mı 2. el mi olduğuna kadar bütün detaylar "Araba kışın mı yazın mı alınır?" sorusunun cevabını değiştirebiliyor.


Araba kışın mı yazın mı alınır sorusu için ipuçlarını listeleyecek olursak,

  • Araç almak için kredi çekecekseniz bankaların dönemsel olarak yaptığı kredi kampanyaları sizin için değerli olabilir.
  • Bayram tatilleri 2. El araba satışının en yoğun olduğu dönemlerden biridir.
  •  ÖTV indirimi gibi durumlar araçların fiyatlarında değişikliğe sebep olabilir. Bu nedenle vergi indirimlerini takip etmekte fayda var. 
  • Piyasanın durgun olduğu dönemlerde, fiyatlar daha düşük oluyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kış aylarında daha uygun fiyata araç satın alabilirsiniz. Acil satış yapmak isteyen satıcılar fiyattan fedakarlık yapacaktır.
  • 2020 modeller, yeni modellerin gelmesiyle fiyat düşüklüğü yaşayabilir. Alacağınız araba gelecek yıl yeni kasa çıkaracak ise fiyatın da düşüş yaşanabilir. Almadan önce marka ve modeli iyice araştırın.


Benzinlitre güvenli ve huzurlu yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page