BENZİNLOG
07
kasım
2021
Otomobil
Araba Kapısı Neden Kilitlenmiyor

Araba Kapısı Neden Kilitlenmiyor

Bu yazımızda günlük hayatta sürücülerin başına gelen, oldukça da can sıkıcı bir olay olan araba kapısı kilitlenmemesi sorununu ele alacağız. Bu sorunun soğuk hava, kumanda arızası. merkezi kilit beyni arızası gibi birçok nedeni olabilir. Gelin "Araba Kapısı Neden Kilitlenmiyor?" sorusunun nedenlerine ve çözüm önerilerine birlikte göz atalım.


"Araba Kapısı Neden Kilitlenmiyor?" sorusunun başlıca cevaplarından bir tanesi Merkezi Kilit Beyni arızasıdır. Merkezi kilit araçların çoğunda standart olarak bulunan bir donanımdır. Standart olarak bulunmadığı durumlarda sonradan takılması da mümkündür. Merkezi kilit beyninin ana görevi araç ve bagaj kapılarının kilitlenip açılmasını sağlamaktır. Bu sistem, ya kapı kilidi anahtarıyla ya da uzaktan kumanda ile aktive edilir. 

Merkezi kilit sık arıza yapan donanım parçalarından değildir. Bu yüzden merkezi kilit çalışmadığında yapılması gereken en basit şey kumandanın pillerini kontrol etmektir. Sorun pillerde değilse aracın sigortalarını kontrol etmeniz yararlı olabilir. Araca fazla miktarda anlık elektrik yüklenmişse sigortalar atabilir. Sigorta değiştirme işlemini serviste yaptırabileceğiniz gibi, kendiniz de kolaylıkla halledebilirsiniz. 

Kış aylarında sık karşılaşılan oto merkezi kilit beyni arızası araç problemi akünün bitmesidir. Böyle durumlarda aracın marşı bir seferde almaz ve kapılar, camlar açılmayabilir. Aküsü bitmiş olan araçlar kumanda veya anahtar yardımıyla açılamayacağından teknik yardım ile açılmak zorundadır. Bu yüzden, merkezi kilitte arıza olduğunu düşündüğünüz zaman aracın aküsünün bitmiş olabileceğini unutmayın.

Bunun yanında, özellikle kış aylarında, içerideki nemin soğuk havanın etkisiyle donması; kilit mekanizmalarını etkileyebiliyor. Endişelenmeyin bu soruna da çözümümüz var:Arabamın Tek Kapısı Kilitlenmiyor

Merkezi kilit beyni bazı durumlarda aracın tek kapısını kilitlemez. Bunun elektronik ve mekanik olmak üzere iki çeşit nedeni vardır. 

Elektronik arızaların teşhis edilmesi ve giderilmesi konusundan başlayacak olursak, ilk adım, pilin iyi durumda olduğundan ve düğmelerin birbirine yapışmadığından emin olmaktır. Ardından alarm kontrol ünitesini ve merkezi kilidi kontrol edin. Son olarak, kilit motorunda bulunan kartı kontrol edin. Arızalı parça varsa değiştirilmelidir. Arıza kontrol ünitesinde ise tamiri zordur, değiştirmeniz daha faydalı olabilir. 

Mekanik arızalara gelince; aşınma, eskime kaynaklı olarak tek kapı kilitlenmiyor olabilir. Bu durumda en kolayı, beyni değiştirmektir.Kumanda Açıyor Ama Kilitlemiyor

Güvenlik zaafiyeti oluşturan, kumandanın pili olduğu halde arabayı açması fakat kapatmaması sorunu sürücülerin canını sıkıyor. Bu durum; anahtarın sokulduğu kilit mekanizması içerisinde dilin zamanla toz, kir etkisiyle sıkışması olabilir. Çözümü, içerideki kanalları enjektör yardımıyla yağlamaktır. Trafiğin ezelden beri tartışılan konularından olan "Sol Şerit Hız Sınırı" konusu ilginizi çekiyorsa, sizleri yazımıza bekleriz.

BenzinLitre güvenli ve keyifli yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page