BENZİNLOG
05
mayıs
2019
Araç Bakım
Araba Kapısı Neden Gıcırdar

Araba Kapısı Neden Gıcırdar?

Havaların ısınmasıyla beraber karşılaşılması oldukça olası bir durum, araba kapısı gıcırdaması. Eğer aracınızın kapısı gıcırdıyorsa, alet takımınızı alın, araba kapısı neden gıcırdar problemini çözelim.
Arabalı kapılarının iç mekanizmasında kademeli sistem bulunuyor. Bu sistemdeki yağın bitmesi yada mekanizmanın tozlanması araba kapısının gıcırdamasına neden olur. Yaz aylarında sıcak hava hem yağın azalmasına hem de tozlanmaya sebep olur.

Araba Kapı Gıcırtısı Nasıl Önlenir?

Ayçiçek yağı, araba kapı gıcırtısı konusunda çok konuşulan bir çözüm önerisi olsa da işe yaramıyor. Gress yağı, WD40 (Koruyucu, yağlayıcı, pas çözücü sprey) yada motor yağınızı kontrollü bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunları kullanmanız araba kapı gıcırtısını önleyecektir.

 

WD40’ı kullanmanızı özellikle öneriyoruz. Çünkü kapının iç kısmında yada mandallarda oluşan pas ve kiri sökmeden gıcırtıyı önlemeniz çok mümkün değil. Mandalı iyice temizleyip kapıyı sürekli olarak açıp kapatın, her seferinde toz, kir geldikçe mandalı temizleyin.

Eğer mandal temizse, yağlama işlemine geçebilirsiniz. Menteşe ağzındaki kauçuklar yağın iç mekanizmaya ulaşmasını engelleyebilir bu sebeple yağı içeriye aktarabileceğiniz şırınga, pipet gibi bir ürün bulmanız gerekli. Bu sayede yağın iç mekanizmaya ulaşmasını sağlarsınız. İşlemler burada bitmedi :) yağın mekanizmaya iyice ulaşması için kapıyı sürekli olarak aç kapa yapın. Eğer mandala toz gelirse, tekrar temizleyin yaptığınız işlem uzun ömürlü olsun. 4 kapınızı da kontrol etmeniz yaklaşık 30 dakika sürecektir.

Bu şekilde probleminizi çözemezseniz, pandizotu söküp gergi kolunu dikkatle yağlayıp deneme yapmanız gerek. Bu işlem için kapı mandalını çıkartıp, kapı kenarlarından tutup çekmeniz gerekiyor. Ustaya danışmakta fayda var :)

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page