BENZİNLOG
13
aralık
2020
Araç Bakım
Araba Kaç Gün Çalışmazsa Aküsü Biter ?

Araba Kaç Gün Çalışmazsa Aküsü Biter?

 Uzun süredir çalışmayan arabalarda genellikle aküyle alakalı sorunlar yaşarız.Bu durumda akıllara araba kaç gün çalışmazsa aküsü biter sorusu gelmektedir. Pandemi dolayısıyla insanlar evlerinden çıkmayı en aza indirgediler. Bu yüzden araçlarımız hareketsiz kalmaya başladı. Şartlar da değişken olduğundan araba kaç gün çalışmazsa aküsü biter sorusunun net bir cevabı bulunmuyor. İnsanların deneyimlerine göre çok soğuk ve çok sıcak havalarda akü hızlıca tükenebiliyor.Eğer hava çok sıcak veya çok soğuksa aracınızı 2 veya 3 günde bir çalıştırmanızı tavsiye ederiz.Normal vakitlerde ise 1 haftalık süreçlerde aracınızı çalıştırmanız tavsiye ediliyor.

Akü Kaç Yılda Değiştirilmeli? 

Akünün ömrü normal şartlarda 5-6 yıldır.Ancak  akü kaç yılda değiştirilmeli konusunun kullanıcıdan kullanıcıya göre değişebileceğini  belirtmemiz gerekiyor.Akü bitmesi veya akü arızası araç sahibinin korkulu rüyasıdır.Bu sebeple 5-6 yılda bir akü değiştirilmesi normaldir.Peki akü ömrü hesaplamayı nasıl yapabiliriz?


Akü Ömrü Hesaplama 

Akü ömrü mili amper (mA) akım değerine göre hesaplanır.Eğer 5Ah akünüz varsa ''Akü Kapasitesi'' yerine 5000 yazılmalı.''Yük Akımı'' yerine de aküye bağlı cihazın çektiği akım yazılmalı.Örneğin; 2 amper için 2000 4 amper değeri için 4000 yazılmalıdır. Akü ömrü hesaplama formülü işinizi görecektir


Akü Takviyesi Nasıl Yapılır ?

  1. Aküden (jump-start) aküye bağlantı yapılacak araç-akü gerilim sisteminin (12V ve/veya 24V gibi) aynı olmasına dikkat ediniz.
  2. Öncelikle kablonun kırmızı ucunu boşalmış olan akünün (+) terminaline; daha sonra diğer ucunu dolu olan akünün terminaline bağlayın.
  3. Sonra akü takviye kablosunun siyah ucunu dolu akünün (-) terminaline, diğer ucunu boşalmış akülü aracın kaportasında herhangi bir metal bölümüne bağlayınız.
  4. Dolu akülü aracı çalıştırıp, daha sonra boş akülü aracı çalıştırın. Arabalar çalıştıktan sonra kabloları sökebilirsiniz.BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page