BENZİNLOG
14
mayıs
2019
Araç Bakım
Araba Jant Pası Nasıl Temizlenir

Araba Jant Pası Nasıl Temizlenir?

Jantlar genelde arabanın görsel olarak kişiselleştirilmesi amacıyla kullanılsa da aslında performans, yakıt tasarrufu, konfor gibi konularda da oldukça faydalıdır. Peki yol yaptıkça, zaman geçtikçe kirlenen araba jant pası nasıl temizlenir

Araba jant pası, özellikle aluminyum alaşımlı jantlarda sık karşılaşılan bir durum değildir. Fakat nemli bölgelerde seyahatlerden sonra jantların ıslak bırakılması paslanmaya sebep olabilir. Bu noktada araba jant pasını temizlemek için yapabileceğiniz en makul şey bir ustaya danışmaktır. Kendiniz müdahale ederken jantta iz bırakabilirsiniz. Usta kumlama ile paslı yüzeyleri temizleyip ve tekrar boya veya koruyucu vernik kullanarak araba jantını pasa karşı korunur bir hale getirebilir. Fakat bu işlem her jantta kalıcı çözüm olmuyor. Jantlarını boyatmanız gerekebilir. 

Araba Jantı Nasıl Temizlenir?

Eğer araba jantınız  paslı değilse jantınızı sadece su ve uygun olan kimyasallar ile temizlemeliniz gerekmektedir. Oto yıkamacılarda araba jantı temizliği yapılırken uygun olmayan kimyasallar, tuz ruhu, çamaşır suyu gibi maddelerin jant temizliğinde kullanılması jantınızın yüzeyinde aşınmaya ve jant boyasının solmasına neden olur. Bu konuda oto yıkamacıya kullandığı malzemeyi mutlaka sorun. Ne kadar durulanırsa durulansın uygunsuz kimyasal maddenin janta teması kolay çıkan bir durum değil. Eğer araba jantını kimyasal ile temizler ve jantı sıcağa maruz bırakırsanız jant boyanız matlaşır. 

Özellikler yeni nesil, polisaj malzemeli jantlar bu tarz kimyasallara karşı çok hassastır ve balata tozunu temizleme amacıyla bile kimyasal kullanırsanız jantınız aşınır. Jantınızı değiştirmek ya da boyatmak da bir seçenek ama bu seçeneğin pası yada kiri temizlemekten daha masraflı olduğunu unutmayın. Jantı sadece su ve uygun kimyasal ile temizlemenizi öneriyoruz. Self servis yıkama olan akaryakıt istasyonlarında tazyikli hortumları araba jantı temizliği için kullanabilirsiniz. Jant temizlerken mutlaka balataların ve tekerleğin soğuk olduğundan emin olun.

 

Jant Temizleyici Markaları

- Meguiars
- Zenith
- 3M
- Akbel
- Turtle
- Vortex

gibi markaların araba jant temizliği ürünlerini kullanabilirsiniz.

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler. 

Tüm içerikler okundu!

Next page