BENZİNLOG
08
mayıs
2019
Araç Bakım
Otomobil
Araba Dizel mi Benzinli mi Nasıl Anlaşılır?

Araba Dizel mi Benzinli mi Nasıl Anlaşılır?

Dizel ile benzin arasındaki fark, dizel motorlarda piston içinde sadece hava bulunmasıdır. Benzinli motorlarda ise pistonun için hem hava hem yakıt bulunur. Bir arabanın benzinli mi dizel mi olduğunu anlamak için ise birden fazla yol vardır. Fakat araba dizel mi benzinli mi olduğunu bilmeden yakıt ikmali yapmayın.  Aracınız dizelse ve içinde yakıt varsa, benzin yüklemeniz halinde motor gürültülü bir şekilde çalışır ve arıza riski teşkil eder. Peki, Araba Dizel mi Benzinli mi Nasıl Anlaşılır?

Araba dizel mi benzinli mi anlamak için gaz ve debriyaj pedalı size referans olabilir. Benzinli araba ile sadece debriyaj ile kalkmaya çalıştığınızda araç fazla titrer hatta stop edebilir. Dizel araçta ise sadece debriyaj kullanarak rahatlıkla kalkabilirsiniz.
Araç göstergeleri de araba dizel mi benzinli mi anlamanız konusunda size yardımcı olabilir. Genelde benzinli arabalarda devir saati 7-8 bin RPM seviyesinde sona erer. Kırmızı çiki ise 6 bin RPM seviyesindedir. Dizel araçlarda ise kırmızı çizgi 4000 RPM seviyesinde başlarkan devir seviyesi 5000-6000 RPM’de son bulur. Yakıt kapağını açın, aracınızda kullanılması gereken yakıt yakıt kapağında yazar. Pompacılarda siz bir şey dememenize rağmen yakıt doldurduğunda bu kapağa bakarak araba dizel mi benzinli mi karar verir. Diesel >>Dizel , Unleaded >>Kurşunsuz olarak geçer. Dizel pompaları benzine göre daha kalındır eğer aracınız benzinli ise dizel pompası yakıt deposuna girmez.
Volkswagen marka araçlarda eğer dizel ise motorun üzerinde TDI yazar. Bu Turbocharged Direct Injection’ın kısaltmasıdır. TDI Volkswagen’ın kullandığı turbo dizel motorun adıdır. Ayrıca DCI, TDCI, CRDI, IDTEC gibi kısaltmalarda dizel araçlar içindir.

Benzinlitre İyi Yolculuklar Diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page