BENZİNLOG
26
haziran
2019
Araç Bakım
Araba Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir?

Araba Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir?

Araba camlarının buğulanması sürücülerin görüş kalitesinin bozulmasına sebep olur. Karşılaşılan bu temel sorun, yolculukta tehlikelere yol açabilir.Bu sebeple araba camlarının buğulanması nasıl önlenir sorusu sürücüler tarafından merak edilen sorulardan biridir. Çözümü daha kolay anlamak için ise araba camlarının buğulanması sebebine bakmakta fayda var.

Araba Camı Neden Buğulanır?

Araba camlarının buğulanmasının nedeni kış aylarında dışarısı soğukken, arabanın içinin sıcak olmasıdır yani içerisi ile dışarısı arasındaki ısı farkıdır. Geceleri bu ısı farkı iyice artacağından buğulanmalar da en fazla geceleri görülmektedir. Bu durum, güvenli sürüşü engeller, bahsettiğimiz gibi görüş kalitesinin bozulmasına neden olur. O yüzden araba camlarının buğulanması nasıl önlenir sorusunun cevabına gelin beraber bakalım.

Araba Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir?

  • Araba camlarının buğulanması durumunda ısı dengesini yakalamak için aracın sağ ve sol camlarını açabilirsiniz. Bu yöntemi uzun süre uygularsanız hasta olma ihtimaliniz yüksek, baştan uyaralım.
  • Klima açmak araba camlarının buğulanması nasıl önlenir sorununa  en etkili çözümlerdendir. Klima sayesinde aracın içindeki buhar filtrelenebilir.
  • Güneşlik kullanarak cama verdiğiniz üflemenin tam anlamıyla cama etki etmesini sağlayabilirsiniz, bu da buğulanmayı önler.
  • Araba camlarının buğulanması nasıl önlenir sorusuna en önemli cevaplardan bir diğeri ise araç temizliğidir. Sabunlu bir bez ile nemi üzerindeyken araç camlarını silerseniz, camlarda uzun süre buğunlanma olmayacaktır.
  • Buğu önleyici sprey kullanmak da güzel çözümlerden biridir. Aracın içinin sıcak yani kuru olduğundan ve araç camında buğu kalmadığından emin olunca spreyi sıkıp silmeniz yeterlidir. Bu şekilde kullanılan spreyin etkisi 3-4 gün sürecektir.
  • Buğuyu giderdikten sonra araç iç mekanının havalandırılması yapmayı ihmal etmeyin. Araç içini, oda sıcaklığı dengesinde ayarlayarak araca sürekli temiz hava girmesini sağlarsanız, buğulanmayı yüksek oranda azaltmış olursunuz.

Araba camlarının buğulanması nasıl önlenir sorusuna yukardan cevap bularak yolculuğunuza güvenli şekilde devam etmenizi dileriz!

Tüm içerikler okundu!

Next page