BENZİNLOG
04
ekim
2021
Otomobil
Araba Almak İçin Ehliyet Şart Mı?

Araba Almak İçin Ehliyet Şart Mı?

Araba alacak miktarda paranız var ancak arabanız yok. Araba almak için ehliyet şart mı değil mi bilmiyorsunuz. Gelin bunun cevabını öğrenelim...

Araba ehliyetsiz kullanılmaz. Peki ehliyetsiz alınabilir mi? Artan araba fiyatları yüzünden ehliyeti olmayan ancak araba almak isteyen birçok vatandaş var. Bu yüzden ehliyetsiz araç alabilmek merak konusu oluyor. Bu sorunun cevabı; araba satın alan kişilerin ehliyet sahibi olmasına yoktur. Aracı rahatlıkla kendi üstüne de yapabilir. 


Tabi buradan 18 yaş altı bireyler de kendi üzerine araba alabilir sonucu çıkarılmamalıdır. 18 yaş altı kanunen mal sahibi olamıyorsunuz. Yani bu sadece araba almak için değil herhangi bir mal varlığı için de böyle. Toparlamak gerekirse araba almak için ehliyet şart değil ancak araba almak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerek.

Ehliyetsiz Trafik Sigortası Yaptırma

Ehliyetsiz araba aldınız ancak elbette ehliyetsiz araba sürmek mümkün değildir. Peki ehliyetsiz trafik sigortası yapılabilir mi? Elbette yapılabilir. Her şeyden önce, bir kere trafiğe kayıtlı yani plakası olan her arabanın trafik sigortası yapması gerekiyor. Aksi halde araca cezai işlem uygulanabilir. Ehliyetin olmaması sigorta yaptırmaya engel değil. 


Arabaların Türkiye'deki fiyatları malum. Peki yurt dışında durum nasıl? Bu sorunun cevabı için Yurt Dışında Araba Fiyatları 2021 başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz!

BenzinLitre güvenli ve keyifli sürüşler diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page