BENZİNLOG
11
ekim
2020
Araç Bakım
Araba Aküsü Radyo ile Biter mi?

Araba Aküsü Radyo ile Biter Mi?

Araç sahibi olan insanlar, araba aküsü fiyatlarını merak ediyor. Araba aküsü fiyatları dışında araba aküsü şarj etme de ayrı bir muamma. Bazı sürücüler ise araba aküsünün bitmesinden yakınıyor. Kimisi arabasını kullanmadığı için aküsünün bittiğini söylüyor; kimisi ise radyonun araba aküsünü bitirdiğini belirtiyor. Peki araba aküsü radyo ile biter mi? Özellikle kış aylarının da gelmesiyle beraber, yolda kalmak istemeyen sürücüler sıklıkla kendilerine bu soruları soruyor: Araba aküsü radyo ile biter mi? Radyo aküyü kaç saatte bitirir?Malum, son zamanlardaki kuvvetli yağışlar ile de birlikte Ekim ayına ve sonbahara güçlü bir giriş yaptık. Kış da geldi geliyor. E Mart da kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır. Bu soğuk havalarda aküsü biten araba ise yolda bırakır. Yolda bırakmakla da kalmaz, hepimizi hasta eder. Ve eminiz ki hepimiz, özel aracımızla yolda seyahat ederken araba aküsünün bitmesinden korkuyoruz. Peki, araba aküsü radyo ile biter mi?

Özellikle soğuk havalarda; kaloriferin ve ayna rezistanslarının çalışması, sileceklerin daha çok kullanılması gibi sebeplerle araba aküsünün içindeki enerjiyi daha çok harcayabiliyoruz. Şehir içindeki sıkışık trafik yüzünden de şarj dinamosu bazen aküyü şarj etmekte sorun yaşayabiliyor. Hele bir de hava sıcaklığı çok düşük ise araba aküsü bazen donabiliyor…

Bunlara ek olarak ise araba aküsünün bitmesiyle ilgili çevremizde dolaşan bazı söylentiler var. Bu söylentilerin en önemlilerinden bir tanesi ise, radyonun açık kaldığı durumlarda akünün biteceği. Peki ortalıkta dolaşan ve radyonun araba aküsünü bitirebileceği söylentisi doğru mu?

Her ne kadar artık yeni üretilen araçlar, kontak kapatıldıktan sonra radyo sistemini otomatik kapatsa da; eski üretim araçlar, kontak kapatıldıktan sonra radyoyu veya teybi otomatik kapatamıyor. Bu açık unutmadan kaynaklı olarak ise, araç içerisindeki radyo sistemi saatlerce açık kalabiliyor. Bazen de uzun yol yolculuğu gibi saatler süren durumlarda, insanlar radyoyu saatlerce dinlemek ve keyif yapmak isteyebiliyor. Ve birçok insan, bu durum neticesinde arabasının aküsünün bittiğini söylüyor.

Radyo aküyü kaç saatte bitirir?

Eğer aracınızda kontak kapalı bir konumda radyonuzu açarsanız ve nispeten uzun bir süre radyoyu açık tutarsanız radyo aküyü kaç saatte bitirir? Ne yazık ki arabanızın aküsünün bitmesi kaçınılmaz bir durum. Araç akünüzün sağlığına ve durumuna bağlı olarak, bu süre 30 dakika ile birkaç saat arasında değişebiliyor. Ancak siz en iyisi riske atmayın, kontak kapalıyken radyoyu çalıştırmamaya gayret edin. 

"Ucuz Araba Aküsü" konulu yazımızı ise buradan okuyabilirsiniz.

BenzinLitre güvenli sürüşler diler!

Tüm içerikler okundu!

Next page