BENZİNLOG
17
temmuz
2021
Araç Bakım
Otomobil
Antifrizli Cam Suyu Ne İşe Yarar?

Antifrizli Cam Suyu Ne İşe Yarar?

Soğuk kış aylarında otomobillerin kurtarıcısı olan antifrizli cam suyu ne işe yarar? Bu konu sürücüler için büyük önem arz ediyor. Peki antifrizli cam suyu nedir? Antifrizli cam suyu su ile karıştırılır mı? Yaz aylarında antifrizli cam suyu yerine ne tercih edilmelidir? Gelin birlikte bakalım!

Silecek suyu deposuna koyulan cam suyu, araçların ön ve arka camlarının yıkanmasında kullanılır. Yaz aylarında cam yıkamada şebeke veya saf su kullanılırken soğuk kış şartlarında bu su donabilir. Depoda donan veya donduğu için kabı patlatma riski taşıyan şebeke suyu tüm hava şartları için çok da kullanışlı olmayabilir. Bu yüzden en ihtiyaç duyulan anda böyle sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız antifrizli cam suyu kullanmakta fayda var. 

Sert hava koşullarına maruz kalan aracın büyük hasara uğramasının önüne geçmek için alınabilecek araç bakım önlemlerinden biri olan antifrizli cam suyu, glikol alkol hammaddesine sahiptir. Sadece silecek suyu deposunun donmasını engellemeye değil aynı zamanda camlarda meydana gelen buzlanmayı önlemeye ve çözmeye de yardımcı olur.

Antifrizli Cam Suyu Su ile Karıştırılır mı?

Alınan antifrizli cam suyunun daha uzun süre kullanılması için bazı sürücüler su ekleyerek miktarı arttırmaya çalışır. Fakat antifrizli cam suyunu su ile seyreltmek bu ürünün etkisini azaltmak anlamına gelmektedir. Özetle antifrizli cam suyunun donma noktası olan -45 derece, su ile seyreltildikçe 0’a doğru gider. Antifrizli Cam Suyu Su ile Karıştırılır mı? Sorusuna da kısaca cevap vermek gerekirse, soğuk aylarda silecek suyu deposu donma riskini artırır. 

Kendisi antifrizli cam suyu yapmak isteyen araç sahipleri saf suyun içerisine belli miktarda antifriz koymalıdır. Koyulacak antifrizin miktarı, hangi soğuk hava şartlarına dayanacağını belirler. %50 oranında temelde Glikol ve İnhibitörlerden oluşan Antifriz ve yine %50 oranındaki saf su ile karıştırılarak üretilir. Antifriz kaçaklarını kolay anlamak için ise renklendirici-parfüm maddeleri eklenerek antifrizli cam suyu hazır hale getirilir. Eğer bunu hesaplamayarak az bir miktar antifriz eklerseniz cam suyunu dondurursunuz. Piyasadan doğru bir ürün almadığınızda da aynı sorunla karşılaşırsınız. Bu noktada silecekler için kullanılan cam suyunun kaliteli olması da büyük önem arz etmektedir. Antifriz aslında bir çeşit alkoldür. Bu yüzden bu karışımları cildinizle temas ettirmemeye ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklamaya özen göstermelisiniz. 

Antifriz hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklamayı unutmayın!

Tüm içerikler okundu!

Next page