BENZİNLOG
19
aralık
2019
Araç Bakım
Araç Bakım
Antifriz Nedir?

Antifriz Nedir?

Kış aylarında, özellikle soğuk bir bölgede yaşıyorsanız antifriz kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Peki antifriz nedir? Antifriz ne şekilde kullanılır?

Araç motorunun çalışma prensipleri gereği çeşitli sıvılara ihtiyaç duymaktadır. Bu sıvıların en önemlilerinden bir tanesi de antifrizdir. Antifriz hava sıcaklığının 0°’nin altına düştüğü durumlarda kimyasını değişmemesinden dolayı motor sıvısının donmasını önleyecek şekilde çalışmaktadır Özellike soğuk havalarda son derece önemlidir. Normalde suyun donma derecesi 0 iken antifriz ile bu derece daha da aşağıya düşmektedir. -25 derecede çalışan araçlar bunu antifriz sayesinde yapıyor. Antifriz kullanmamanız halinde kış aylarında motorunuz donma yapar. 

Antifriz Nereye Konur?

Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit. Fakat pratikte işler öyle olmuyor. Antifrizi aracınıza eklemek için önce radyatörden biraz su boşaltmanız gerekiyor. Bu da kolay bir iş değil. O yüzden bu tarz işlemler akaryakıt istasyonlarından, e ticaret sitelerinden antifrizi kendini alıp, bir ustaya gidebilirsiniz. Bu sayede ufak bir tasarruf da yapmış olursunuz. 

Antifriz içeren motor suyuda kullanabilirsiniz. Bu ürünüde yine hem internet üzerinden hem de oto servislerde bulabilirsiniz. Eğer bunun yerine su kullanırsanız, suyun içerisindeki mineraller motor içinde aşınmaya sebep olabilir. İlla kendim değiştireceğim diyorsanız, motor içindeki suyu boşaltmayı unutmayı

Oto Destekcim'in Youtube videosu konuyu bizim için anlatmış. Aşağıda izleyebilirsiniz. 


Tüm içerikler okundu!

Next page