BENZİNLOG
10
ağustos
2020
Otomobil
Otomobil
Almanya Plaka Kodları

Almanya Plaka Kodları

Almanya plaka kodları her ülkede olduğu gibi şehirlere göre farklılık gösterir. Ülke olarak baktığımızda ise Almanya plaka kodu “D” olarak belirlenmiştir. Sebebi ise Deutschland’ın baş harfinin D olmasıdır. 12 yıldızlı çember Avrupa Birliği’ni sembolize ederken altındaki harf ülkeyi gösterir. Sonraki harfler ve sayılar ise şehirleri temsil eder. Almanya plaka sisteminde beyaz arka plandaki ilk harfler eyaletleri gösterir.

Almanya plaka kodları incelenirken Almanya’daki şehirlerin durumunu da incelemek gerekiyor. Trafiğe kayıtlı araç sayısının yaklaşık 64 milyon olduğu Almanya’da toplamda 16 eyalet ve 2060 şehir bulunmaktadır. Nüfusu 100 binin üzerinde olan 79 şehri vardır. Almanya’nın en büyük şehri 3.5 milyon nüfusuyla başkent Berlin’dir. 1.7 milyon nüfusuyla Hamburg Almanya’nın en büyük ikinci şehridir. Türklerin çoğunlukla yaşadığı şehir olan Münih ise 1.4 milyonluk nüfusuyla Almanya’nın üçüncü büyük şehridir. Köln, Frankfurt, Stuttgart, Düsseldorf da diğer büyük şehirler arasındadır. 

Almanya’da Plaka Kodu Sistemi

Almanya plaka kodları belirlenirken eyalet sistemi dikkate alınmıştır. Eyalet ve kasabalar için farklı kısaltmalar kullanılmıştır. Eyaletin ya da kasabanın isminin kısaltılmış hali kullanılır. Tek harfler eyaletleri temsil eder. B Berlin’i, M Münih’i, K Köln’ü, F Frankfurt’u S Stuttgart’i temsil eder. 2 harfler kasabaları temsil ederken 3 harf bulunan plakalar daha az nüfuslu kasabaları temsil eder. Örneğin Rott-Weil’den alınan bir arabanın plakası RW ile başlar. Rostock ise ROS şeklinde 3 harfli olarak kodlanmıştır. 

Özellikle yaz aylarında yollarda çokça “D” plakalı Almanya’dan gelen araba görüyoruz. Peki Almanya plakalı otomobiller hangi şehirlerden geliyor? Hangi Alman plaka hangi şehre ait? Almanya’nın en büyük 50 şehrinin plakalarını sizler için sıraladık. 

B-   Berlin

HH- Hamburg

M-   Münih

K-    Köln

F-    Frankfurt am Main

S-    Stuttgart

D-    Düsseldorf

DO-  Dortmund

E-    Essen

L-     Leipzig

HB-  Bremen

DD-  Dresden

H-    Hannover

N-    Nürenberg

DU-  Duisburg

BO-  Bochum

W-   Wuppertal

BI-   Bielefeld

BN-  Bonn

MS-  Münster

KA-  Karlsruhe

MA-  Mannheim

A-    Augsburg

WI-  Wiesbaden

GE-   Gelsenkirchen

MG-  Mönchengladbach

BS-   Braunschweig

C-     Chemnitz

KI-     Kiel

AC-     Aachen

HAL-   Halle (Saale)

MD-    Magdeburg

FR-     Freiburg im Breisgau

KR-    Krefeld

HL-    Lübeck

OB-    Oberhausen

EF-     Erfurt

MZ-    Mainz

RO-    Rostock

KS-     Kassel

HA-     Hagen

HAM-  Hamm

SB-    Saarbrücken

ML-    Mülheim an der Ruhr

P-      Potsdam

LU-    Ludwigshafen am Rhein

OL-    Oldenburg

LEV-  Leverkusen

OS-   Osnabrück

SG-   Solingen

 

Tüm içerikler okundu!

Next page