BENZİNLOG
22
nisan
2019
Yakıt
Almanya Benzinli Araçları Yasaklıyor

Almanya Benzinli Araçları Yasaklıyor

İstastistiklere baktığımızda Almanya’da 90’lı yılların başından bu yana artan karbondioksit emisyonu, Alman hükümetini benzinli araçları yasaklamaya yöneltti. Dünya otomotiv devi ülkelerden olan Almanya her ne kadar düşük karbondioksit emisyonlu araçlar* piyasaya sürmeye başlasa da hava kirliliği her geçen gün artıyordu. 

Bu tezatlığın arkasında yatan gerçeğin önde gelen markaların karbondioksit emisyon testlerini yanılttığı, tam tersine üretilen araçların daha fazla karbondioksiti arttırdığı ortaya çıktı. 2030 yılına kadar karbondioksit emisyonunu %80’in üzerinde azaltmayı hedefleyen Almanya’nın kurtarıcısı ise elektrikli arabalar. Almanya 2030 yılına kadar fosil yakıtlarla çalışan araçların satışının da önüne geçmek istiyor. Bunu da benzinli araçları yasaklama ile yapacağı konuşuluyor.

Diğer ülkelerde olduğu gibi Almanya’da elektrikli arabaların fiyatları ortalamanın üstünde. BMW ve Mercedes gibi üreticiler bu alanda çalışmalarına hız verse de kısa vadede fiyatlar düşecek gibi durmuyor. Almanya 2030 yılına kadar elektrikli araçların hem fiyat hem de kalite açısından daha ulaşılabilir olacağını savunuyor. Tesla Model 3 ile başlayan ekonomik elektrikli araç furyası Almanya’nın avantajına olabilir. 

Benzinli araçlara olan bu tepki sadece Almanya’da değil. Çin, Hindistan, Fransa, İngiltere ve Norveç gibi ülkelerde farklı zamanlarda benzinli araçları yasaklamayı planlıyor. Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Xin Guobin’in açıklamasına göre, Çin vatandaşlarını elektrikli araçlara geçmeleri için bir teşvik programı hazırlıyor. 

Markalar tarafından baktığımızda ise Mercedes ve Volvo markaları şimdiden elektrikli modellere dönmek için çalışmalarına başladı. 

Tüm içerikler okundu!

Next page