BENZİNLOG
06
eylül
2018
Benzinlik
Aliağa Rafineri

İzmir Aliağa Rafinerisi, Türkiye’nin büyüyen petrol ürünleri talebini karşılamak amacıyla 1972 yılında 3 milyon ton/yıl ham petrol işleme kapasitesiyle üretime başlamış ve o tarihten bu yana, önemli kapasite artırımları ve ünite modernizasyonlarıyla gelişerek kapasitesi 1987 yılında 10 milyon ton/yıla ulaşmıştır. Mevcut ham petrol işleme kapasitesi yıllık 11 milyon tondur. Türkiye'nin en büyük ham petrol arıtma tesislerinden biri.

Aliağa rafinerisi kimin?

Aliağa, İzmir'in rafineri ilçesi. 1968 senesinde inşasına başlanan Aliağa rafinerisi, 1972'de işletme faaliyetine başlamıştır. Aliağa petrol rafinerisi olarak da bilinen, alanda Star rafinerisinin de faaliyeti ile birlikte hacmini arttırmaya başlamıştır. Aliağa rafinerisi, Tüpraş tarafından işletilmektedir.

Petrol rafinerisi nedir?

Rafineri, bir maddenin yabancı veya istenmeyen maddelerden arıtıldığı, sadeleştirildiği, rafine edildiği yer, arıtım evi. Petrol rafinerisi, toprak altından çıkan ham petrolün işlenerek, benzin ve dizel akaryakıtlar gibi daha kullanışlı petrol ürünlerine dönüştürüldüğü üretim tesisidir. Lojistik faydadan ötürü, denize yakın bölgelerde kurulur. Aliğa İzmir, Mersin, İzmit bunlara örnektir.

Tüm içerikler okundu!

Next page