BENZİNLOG
02
ağustos
2021
Araç Bakım
Akünün Azaldığı Nasıl Anlaşılır?

Akünün Azaldığı Nasıl Anlaşılır?

Akü otomobil için olmazsa olmaz parçaların başında gelir. Bu nedenle kullanılan akünün kontrolünü yapmak önem arz ediyor. Peki akünün azaldığı nasıl anlaşılır? Akünün bittiği nasıl anlaşılır? Ve son olarak akünün ömrü nasıl uzatılır? Gelin inceleyelim...

Akünün de kontrol edilmesi gereken aksamlar arasında olduğunu belirtmiştik. Aküyü kontrol ederken azalıp azalmadığını anlamak için ilk olarak yapılması gereken;

1- Marş basıldığında normale göre az bile olsa daha zor çalışıp çalışmadığıdır. Bu oldukça önemli çünkü araç normalden gecikmeli yahut zor marş yiyorsa akünün azalmış olma olasılığı oldukça fazla.

2- Farlarda, iç aksam ışıklarında veya gösterge ışığında solma varsa yine yüksek ihtimalle akünüz son anlarına yaklaşmıştır.

3- Son olarak otomobillerin gösterge panelinde bulunan akü ikaz lambası araç çalıştıktan sonra halen yanmaya devam ediyorsa akünüz yine bitik olabilir.

Bu üç sebepten biri dahi gerçekleşiyorsa akünüzü kontrol ettirmeniz iyi olabilir. 

Akünün Ömrü Nasıl Uzatılır?

Akünün ömrünü etkileyen birkaç temel değişken vardır. Bunlar;

  • Aküye düzenli olarak bakım yapılması : Düzenli ,3-5 ay arası, bakım sayesinde aküyü 5 yıldan daha uzun bir süre kullanmak mümkün.
  • Otomobilin kilometresi : Kilometresi yüksek araçlar kilometresi az araçlara göre aküyü daha çabuk bitirir.
  • Otomobilin kullanım sıklığı : Kısa mesafeli kullanımlar akünün ömrünü kısaltır.
  • Otomobile sonradan eklenen ve akü ile çalışan eklentiler : Sonradan eklenen eklentiler akünün ömrünü kısalmasına neden olur.

Yukarıdaki nedenlere bağlı olarak akünün ömrü esneklik gösterebilir. Bu değişkenlere bağlı olarak akünün ömrünü uzatabilmek kullanıcının elindedir. 

Ülkemizde trafik kazaları maalesef oldukça fazla gerçekleşiyor. Bunların çoğunluğu da şoför hatası sebebiyle meydana geliyor. Peki sizce en kötü araba kullanan iller hangisi? Sorunun cevabı için En Kötü Araba Kullanan İller yazımıza göz atabilirsiniz!

BenzinLitre güvenli sürüşler diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page